Aktulna cesta: vod / audio /

Wadia Intuition 01 Power DAC

autor: admin | pridané: 25. 06. 2014 | žiaden komentár
rubrika: audio, hi-fi

Ten, kto má dilemu, či je už pristarý, či niečo nechápe, alebo ten, kto len sleduje, kam smeruje audio, ten by rozhodne nemal prehliadať, čo dnes robí firma Wadia Digital. Nedávno som mal v rukách menšieho bračeka Wadia 151 POWER DAC, ktorý vzhľadom na veľmi prijateľnú cenu a modernú koncepciu mimoriadne príjemne prekvapil, ale niektorí sme to brali možno stále ako druhý audiosystém do kancelárie či spálne.

Intuition sa nám túto predstavu trochu snaží nabúrať, keďže rozvíja podobnú koncepciu – „all in one“ zariadenia. Pre časť komunity vyzerá ako „napuchnutý“ Macbook, ale keď sa pozrieme už len na výstupný výkon 2 x 350 W pri 4 ohmoch, tak to na nejaký vedľajší systém do spálne nevyzerá.

Keď sa na chvíľu vrátime k úvodu, teda k dileme, kam audio speje, a keď sa pozrieme na súčasný sortiment v minulosti tradičného výrobcu high-endových ťažkotonážnych a skvelých CD playerov Wadia, tak – ejhľa – v ponuke už nič také nemajú a posledný klasický prehrávač strieborných kotúčikov bola Wadia 381i – a to sa písal ešte rok 2010…
Z toho pohľadu nám začína svitať, spájajú sa súvislosti a celé to začína dávať zmysel. Veď ako inak uspokojiť najvyššie nároky audiofilov, ktorí už dávnejšie zistili, že CD formát so svojimi 16 bit a 44,1 KHz kvalitatívne nestačí na vysoko rozlišujúce 24 bit a 192 kHz nahrávky. Dnes už dostupné nielen vo forme fyzických médií, ale oveľa častejšie vo forme dátových súborov FLAC, EAC či DSD, a v tejto forme aj zakúpiteľné a stiahnuteľné za poplatok aj priamo z webových stránok tvorcov či predajcov hudby.

Americká firma Wadia Digital bola vždy priekopníkom v digitálnom reprodukovaní zvuku už od svojho vzniku v roku 1988. Dodnes si jednak zachovali výrobu v USA, čo ja osobne považujem za veľkú devízu, a jednak sa nevzdialili ani kúsok od svojho puristicko-priekopníckeho smerovania.

Konštrukcia
Už uchopenie do rúk je silným vnemovým zážitkom – jemne matný povrch, na ktorom neostávajú odtlačky prstov, nikde nič netrčí, nehrká, nevidno kúsok lacného plastu. Na spodnej strane neokázalý, ale veľavravný nápis Handcrafted in Italy, a začínam viac a viac chápať a kochať sa.

Vnútorné riešenie je v rovnakom duchu – veľmi čisté, použité sú kvalitné viacvrstvové sklolaminátové plošné spoje s SMD montážou s čo najkratšími možnými cestami signálu a oddelenie celkov tak, aby sa čo najmenej ovplyvňovali. Zdroj pre audio obvody a logiku tvorí toroidný transformátor so samostatnými vinutiami pre analógovú časť, osobitne pre DA časť a riadiace obvody. Každá časť ma samostatnú stabilizáciu tvorenú 2 x 10 000 mikrofaradov na 16 V kvalitnými kondenzátormi Nichicon. Koncové digitálne stupne sú napájané z oddeleného pulzného zdroja, ktorý je na samostatnom plošnom spoji. Chladenie zabezpečuje celohliníkové masívne telo prístroja. Najväčšiu časť vnútra zaberá DA prevodník a analógové obvody. Nad DA časťou je menšia doska na ovládanie a logiku. Bolo myslené aj na odfiltrovanie rušenia zo siete prostredníctvom zapuzdreného filtra Schurter, ktorý je zabudovaný v sieťovej eurozástrčke umiestnenej spolu s vypínačom na zadnej strane, kde sú aj všetky prípojné miesta.

Po zapnutí konečne zisťujeme, kde je displej. Je pod magneticky prichytenou textilnou mriežkou a musím oceniť jeho veľké znaky dobre čitateľné aj z väčšej vzdialenosti. Displej informuje o práve zvolenom vstupe a o úrovni hlasitosti. Následne po pár sekundách, keď nevykonávame žiadne povely, diskrétne zhasne a jemne žiari len veľmi pekne riešené firemné logo na hornej strane prístroja. Celé ovládanie sprostredkuje masívne hliníkové diaľkové ovládanie s antikorovými tlačidlami.

Zvuk
Čo však zaujme asi najviac, je zvuk. Čakal som, že to nebude žiadne „orezávatko“, ale až toto som fakt nečakal. Z mne dobre známych „bední“ sa šíri ako vždy plný zvuk, ale je tu ešte viac prirodzených detailov pri súčasne pevnom a objemnom base bez doznievania či zlievania. Veľmi dobre je definovaný priestor – hlavne do šírky, pritom s veľmi dobrou lokalizáciou, čo nie je vždy samozrejmosťou, ale často s rozšírením stereobázy dochádza k strate bodového zaostrenia na jednotlivé nástroje a vokály, tu však nie.

Moja obľúbená nahrávka Tori Amos Boys for Pele sa mi v klavírnych pasážach javí dynamickejšia ako cez môj inak skvelý zosilňovač a zvuk je blízky tomu, čo som počul cez moju nemenovanú kanadskú zosilňovačovú referenciu – klobúk dole. Prekvapený som hlavne z toho, že napriek zachovaniu zvukovej filozofie značky, ktorá vyznáva prirodzený zvuk, je tu viac nízkoúrovňových informácií, ako som čakal. Sláky sú tiež vďaka tomuto charakteru s prirodzeným „dreveným“ telom, pritom so zachovaním jemných detailov (šúchanie sláku o struny). Zvuk si zachováva tento charakter aj pri tichom nočnom posluchu, keď som sa kochal naturálnym a expresívnym hlasom Ivy Bittovej a s uspokojením pritom registroval niektoré detaily z pozadia, často inak skryté. Azda v jedinom som si bol menej istý, a to v reprodukcii sykaviek, ktoré boli trochu dôraznejšie, ale nie v takej miere, že by sa im dalo niečo konkrétne vytknúť, navyše v inej zostave a hudbe takto ani nemusia byť vnímané.

Ak som v úvode nahryzol tému smerovania hi-fi, tak po počúvaní tejto Wadie začínam byť pokojnejší preto, že už tak trochu viem, kam to hi-fi vlastne smeruje, a prestávam sa obávať, že by to bol zlý smer. Skôr naopak –musíme si zvykať, že takto nejako bude vyzerať dobre odvedená práca na poli vysoko vernej reprodukcie zvuku – alebo ak chcete – áno, je to plnohodnotný high-end, nielen dizajnová „placka“ určená niekde na stôl dobre situovaného majiteľa firmy. Dôkazom tohto pochopenia sú už aj prvé ocenenia odbornej tlače pre Wadia Intuition.

Trvalý výkon vo Watt pri 4 Ohm: 2x 350
Trvalý výkon vo Watt pri 8 Ohm: 2x 190
Vstupy: 2x vstupy analóg, 2x RCA, 7x vstupy digitál, 2x koaxiálny, 2x optický Toslink, 2x Wadialink, 1x AES/EBU (XLR), 1x USB typ B
DA prevodník: 32 bit/384 kHz
Upsampling: do 1,536 MHz
Iné: Hliníkové diaľkové ovládanie, prehrávanie DSD 64/128
Podporované operačné systémy: MAC OS, Microsoft Windows
Hmotnosť v kg: 6
Cena: 7 500 eur

AUTOR VILO MALINA
FOTO WADIA

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,609 sekundy. Prihlásiť sa |