Aktulna cesta: vod / audio /

Philips Fidelio B5

autor: admin | pridané: 06. 05. 2015 | žiaden komentár
rubrika: audio, soundbary

Philips ešte počas výstavy IFA 2014 predstavil nástupcu šikovného soundbaru HTL9100, ktorý klamal svojím telom. Na prvý pohľad vyzerá ako bežný soundbar k TV, no len čo z neho odpojíte bočné časti, je z neho 4.1-kanálový systém domáceho kina. Tento koncept si tak požičal i najnovší model Fidelio B5, ktorý je však v mnohých ohľadoch vylepšený. Pozrime sa naň bližšie.

Philips Fidelio B5 je v základe z dvoch častí. Soundbar s rozmermi 1 035 x 156 x 70 mm má hmotnosť takmer 4,2 kg. Telo slzičkového tvaru je spracované až ukážkovo pevne a prakticky celá predná strana, okrem stredovej časti, je potiahnutá textíliou. Minimalistický dizajn podčiarkuje stredná časť z brúseného hliníka s jediným tlačidlom vypínania. Po jej pravici je nenápadne nápadný NFC čip, ku ktorému stačí priložiť kompatibilný smartfón alebo tablet, a už ste s B5-kou spárovaný cez Bluetooth. Naľavo od stredu je zas pod spomínanou textíliou ukrytý informačný LCD displej, ktorý predošlému modelu chýbal. Vďaka nemu viete, akým spôsobom ste pripojení k akému zariadeniu či v akom aktuálnom zvukovom režime (Movie, Music, Voice…). Pod textíliou a pevnou kovovou mriežkou sú dva 3“ stredobasové reproduktory, ktorým sekundujú dva 1“ výškové reproduktory. V odnímateľných častiach je po jednom 3“ stredobase. V zadnej časti si našli miesto ďalšie novinky. Okrem klasického HDMI ARC pre spojenie s TV tu nájdete ešte dva klasické HMDI konektory, optický audio vstup, koaxiálny a aux vstup či obyčajný 3,5 mm audio vstup. V spodnej časti nechýbajú masívne gumené nožičky na pevné státie, ale ani dva „háčiky“ na prípadné zavesenie Fidelia B5 na stenu. Úchyty na stenu nájdete, samozrejme, v balení. Musíme uznať, že práve na stene pod zavesenou TV vyzerajú B5-ky ešte elegantnejšie.

Druhá časť je vlastne externý bezdrôtový subwoofer s rozmermi 200 x 200 x 510 mm a hmotnosťou zhruba 5 kg. Je postavený na vysokých nožičkách z dôvodu, že 6,5“ basový reproduktor mieri do podlahy. Pozor však pri prenášaní, aby ste náhodou neprederavili reproduktor prstom, je totiž nekrytý. Na jednej strane je to výhoda, že sa do mriežky nezachytávajú prachové chumáče, no na druhej strane musíte dávať pozor, aby ste ho nechtiac nepoškodili. Ak máte deti, pozor musíte dávať 2x väčší, pretože detské prsty skúmajú úplne všetko. Podobne ako v prípade hlavnej časti ani tu nie je nič navyše. Čistý a úhľadný dizajn zapadne do akejkoľvek obývačky či konferenčnej miestnosti. Navyše matný povrch neláka prach ako lesklé plasty. Tip pre vás – ak nemáte pri gauči malý príručný stolík, subwoofer s výškou vyše 50 cm je ideálnym miestom na odloženie diaľkových ovládačov. Pohár by sme naň však radšej nekládli. Hoci je subwoo­fer označovaný ako bezdrôtový, bez elektriny si neporadí. Myslite teda na to pri hľadaní vhodného miesta. Nemilým prekvapením je neustále blikanie LED diódy v zadnej časti reproduktora, ak vypnete centrálnu jednotku.

Čo sa týka zvukovej stránky, Philips Fidelio B5 ponúka všetko, čo k TV potrebujete. Hlavne, ak sa vám nechce alebo nemôžete z akéhokoľvek dôvodu ťahať po obývačke káble k 5.1ch systému, Fidelio B5 je tou správnou voľbou. Výkon a kvalita síce nemá na niekoľkotisícové zostavy, no ponúka omnoho viac ako bežné soundbary, ktoré kúpite v predajniach elektra. Zvuku pomáha aj systém Dolby Digital 5.1 a DTS Digital Surround. Celkový výkon RMS zostavy výrobca udáva na 210 W. V praxi to znamená bezproblémové ozvučenie aj väčšej miestnosti. Stále však hovoríme o obývacej izbe, nie o spoločenskej hale kultúrneho domu. Zvuk je vyvážený, nechýba mu prakticky žiadna zložka. Horšie to už je v prípade prehrávania klasického stereozvuku počas odpojených bočných častí. Fidelio B5 tak nevedia, ktorá časť zvukovej stopy má byť priestorová, a zvuk znie veľmi zvláštne. Riešením je opätovné pripojenie bočných reproduktorov k centrálnej jednotke alebo stíšenie hlasitosti zadných reproduktorov na diaľkovom ovládači na minimum.

Keď už spomínam diaľkové ovládanie, musím pochváliť príjemné spracovanie, pogumované tlačidlá a jednoduché ovládanie. Jedinou nevýhodou je absencia podsvietenia, takže počas večerného sledovania TV si budete musieť pamätať rozloženie tlačidiel. Tie hlavné však nahmatáte aj v úplnej tme. Na diaľkovom ovládači nechýba voľba audio vstupu, ale ani možnosť prepínania skladieb v prípade pripojeného audio prehrávača. Okrem ovládania hlasitosti môžete meniť úroveň výšok a basov +/- 6, zvýrazniť hlas alebo prepínať medzi režimami. Samozrejmosťou je aj spomínané ovládanie hlasitosti zadných reproduktorov (v prípade 4.1ch režimu), nastavenia synchronizácie zvuku (oneskorenia) a takisto spomínanej kalibrácie zadných reproduktorov.

Novinkou v modeli B5 je systém priestorovej kalibrácie. Tú môžete aktivovať kedykoľvek, keď odpojíte bočné reproduktory a položíte ich za (okolo) seba. Fidelio B5 po pár sekundách automaticky nastaví hlasitosť pre oba reproduktory podľa toho, ako sú vzdialené od centrálnej časti. Tak môže napríklad pravý reproduktor hrať o čosi silnejšie, aby vyrovnal priestorový efekt. Čerešničkou na torte je možnosť vziať si niektorý z reproduktorov so sebou kdekoľvek ako bežný Bluetooth reproduktor. Oba totiž majú v sebe Bluetooth modul s Apt-X kodekom, takže si môžete užívať niekoľkohodinové prehrávanie hudby zo smartfónu alebo tabletu napríklad aj počas leta na terase. Mimochodom, výdrž reproduktorov v odpojenom stave je zhruba 10 hodín prehrávania zvuku, čo je viac ako dosť. Taký dlhý filmový maratón máva len málokto. Po 2- až 3-hodinovom filme stačí satelitné reproduktory opäť pripojiť k centrálnej jednotke a za pár hodín sú plne nabité.

Prakticky jedinou nevýhodou je cena novinky. Tá je výrazne vyššia ako ceny podobných soundbarov, hoci tie neponúkajú možnosť odobratia satelitných reproduktorov. Ak však toto má byť daňou za 2-násobnú cenu, tak je to pomerne dosť. Našťastie existujú akcie a e-shopy, ktoré ceny vedia vcelku slušne skresať, a tak sa s cenou viete dostať aj o stovku či dve nižšie.

Technické parametre:
4.1ch systém
Budiče: 4x 3“ + 2x 1“ + 1x 6,5“
Celkový výkon: 210 W RMS
Podpora zvukových formatov: Dolby Digital 5.1, DTS Digital Surround
Konektory: HDMI ARC, 2x HMDI 1.2, 3,5 mm audio, koaxiálny vstup, optický vstup,
Bluetooth 4.0 s Apt-X a AAC, NFC1
Rozmery a hmonosť soundbaru: 1035 x 156 x 70 mm, 4,18 kg
Rozmery a hmonosť subwooferu: 200 x 200 x 510 mm 5 kg
Ďaľšie funkcie: automatická kalibrácia, nočný režim, movie, hudba, hlas a počúvanie zblízka, automatické vyrovnávanie hlasitosti, diaľkové ovládanie
Cena: 799,99 Eur

Hodnotenie
Plusy: výborné riešenie priestorového zvuku na svoju kategóriu výborný zvuk, bezkonkurenčná konektivita
Mínusy: vysoká cena, občasné výpadky príjmu signálu cez HMDI ARC, nekrytý reproduktor subwoofera

Autor Štefan Pavlovič
Foto PHILIPS

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,662 sekundy. Prihlásiť sa |