Aktulna cesta: vod / audio /

OPPO človek? Homo audiophilicus

autor: admin | pridané: 22. 05. 2015 | žiaden komentár
rubrika: audio, slúchadlá

Áno, sme primáti obdarení schopnosťou porozumieť hudbe, nadchnúť sa jej emóciou, vnímať jej textúru a ponárať sa do jej vĺn. Azda najintímnejší prežitok z hudby máme vtedy, keď si ju pustíme priamo do svojej hlavy, egoisticky neochotní sa s kýmkoľvek o ňu deliť (hoci sa tým pripravujeme o mágiu kolektívneho vedomia známu z koncertných siení a kinosál). Na druhej strane však eliminujeme akustické nedostatky posluchového priestoru, rušivé zvuky okolia a môžeme sa plne oddávať zázraku metamorfózy elektromagnetických vĺn na zvukové, ktoré nám do mozgu dopravia katedrálu hudby a s ňou aj oslnivé záblesky emócií.

Kalifornská spoločnosť OPPO nie je pre zorientovaných audiofilov žiadnou neznámou. Ich „všežrúty“, ktoré si už pred časom poradili so všetkými možnými dostupnými audio- a videoformátmi (CD,CD-R, SACD, HDCD, DVD, DVD-R, DVD-Audio, Blu-ray a ď.), sa stali legendárnymi. Dnes nám boli na test poskytnuté highendové slúchadlá OPPO pm-1spolu s firemným slúchadlovým zosilňovačom HA-1. Kontraband som si vzal priamo z prezentácie a uháňal s ním domov – natešenejší než metrosexuál s kufrom plným značkových boxeriek (guma s logom výrobcu musí bezpodmienečne trčať z texasiek).

KONCEPT
Slúchadlá OPPO pm-1sú postavené ako magneto-planárne. Táto technológia ich predurčuje zobrazovať hudbu v tých najjemnejších detailoch. Tím akustických inžinierov roky dumal a potom zostrojil tento skvostný zázrak so sedemvrstvovými (!) membránami tenšími než krídla vážky. Obojstranné špirálovité cievky s optimalizovaným neodymovým magnetickým systémom dávajú rovnomerný pohon symetrickým pull-push spôsobom. Vďaka použitiu obojstranných membrán sa dosiahlo famózne nízke skreslenie, keďže umožňujú umiestnenie dvojnásobného množstva vodičov v magnetickom poli, čím sa odstránili prakticky všetky pasívne spätné väzby. Tieto konštrukčné benefity sú tak prísľubom opulentných posluchových hodov s nesmierne precíznym prednesom a fajnovosťou najjemnejšieho hodvábu.

VIZÁŽ
Príjemne ľahké slúchadlá sú zabalené ako skutočný šperk. Spočívajú vo vysoko leštenej mahagónovej skrinke, v akej by som chcel byť raz pochovaný. Čistá vycibrenosť a nádhera. Majú na rohoch zaoblené obdĺžnikové mušle v hliníkovom ráme. Ten je ukotvený v nadhlavníkovom mostíku, mäkko čalúnenom kvalitnou ručne vypracovanou kožou. Ako mäkčiaci materiál bol použitý hypoalergénny prírodný latex s vysokou životnosťou, mechanickou odolnosťou a tvarovou konzistenciou. Rovnako tak aj pri náušníkoch príjemných na dotyk, ktorých koža je perforovaná a redukuje tak potenie. Mušle sú v ráme uchytené v jednom bode stredu jeho vonkajšieho obvodu, čím sa dosiahla ešte lepšia flexibilita v kopírovaní anatomických zvláštností tej-ktorej hlavy. Do mušlí možno duom malých 3,5 mm jackov pripojiť dvojicu káblov privádzajúcich signál – jeden je vybavený štandardným veľkým jackom pre nesymetrické pripojenie a druhý potom canonom pre pripojenie symetrické. Mnohé magneto-planárne slúchadlá trpia necnosťou nadváhy. Ale tieto sú napriek robustnej konštrukcii prekvapivo ľahké. Ich hmotnosť je len 395 g! Výhodou je aj možnosť rozobrať a následne vyčistiť mušle, prípadne si dokúpiť rezervné náušníky a časom ich vymeniť. To pre prípad, že by ste tie pôvodne pre samé počúvanie zodrali.

ČIERNY OBELISK…
… ako z Clarkovej Vesmírnej odysey poslúži skutočným fajnšmekrom (alebo kajšmetkerom?) na prípravu tých jediných skutočných audiofilských hodov. Ale ani pouličný posluch hudby zo smartfónu či iPodu nie je bez zvukového hedonizmu. Totiž vďaka vysokej citlivosti samotných slúchadiel (102 dB) nie sú kladené ultimatívne požiadavky na výkon ampu. Ale zosilňovač OPPO HA-1 je nielen krásny, ale aj výkonný. Dodáva sa buď v čiernom, alebo striebornom finiši. Na veľkom displeji sa zobrazujú piktogramy zdrojov, virtuálny VU-meter s analógovými budíkmi či analyzér frekvenčného spektra. Tento top slúchadlový zosilňovač s integrovaným DAC prevodníkom ultimatívnej kvality a s kompletnou paletou digitálnych vstupov vrátane USB a AES/EBU, plus symetrickým slúchadlovým výstupom, nastavením gainu a symetrickými analógovými výstupmi je vybavený diaľkovým ovládačom. Na čelnom paneli dokonca nájdete aj plebejský USB vstup pre rôzne /apple/kácie (iPod, iPad, iPhone…).

POČÚVANÍČKO
Slúchadlá som si letmo vypočul už na prezentácii spoločnosti Hanzel Audio a riadne to so mnou zalomcovalo. Počúvanie 192 kHz/24-bitovej nahrávky Mozartovho koncertu pre klavír a orchester z DVD-audio nosiča bolo pre mňa audiofilskou sviatosťou oltárnou. Fantastický zmysel pre finesu, obrovská muzikálnosť, timing, proporcionalita, priestor… Chlpy na rukách sa mi zježili a v kútiku oka sa zaleskla slza. Na to sa nedá povedať nič iné než: Bravo! Potom som si gerety prevliekol do štúdia, kde som sa najprv digitálne a potom aj analógovo cez symetriku pripojil k počítaču prostredníctvom svojej externej zvukovky EMU 1820m s prevodníkmi 192/24. Chvíľu som počúval vlastné i cudzie snímky, aby som si nakoniec vychutnal mixáž novej skladby. Fantastický vhľad do štruktúry nahrávky, frekvenčná pravdivosť s perlivou porciou alikvót akustických nástrojov (napr. husle Petra Uličného), úchvatná práca s dozvukmi a priestorom – to všetko sú atribúty, ktorými len v obmedzenej mierne možno opísať zážitok pravdy. Slúchadlá som si napokon vzal aj na prechádzku zámockým parkom, ktorý na jeseň hýril farbami. A rovnako tak aj hudba Paola Fresu z albumu Alma. Občas rád počúvam pomerne nahlas a to mi bolo umožnené aj z nedôstojného smartfónu. Bezstratové FLACy, ktoré mám doň naládované, hrajú cez tieto slúchadlá skoro až noblesne. Dá sa potešiť množstvom nuáns, interpretačných filigránstiev a nástrojových farbičiek.

REFERENCIA
Prostredníctvom tohto záverečného odkazu vám s plnou vážnosťou referujem, že oba výrobky od OPPO splnili moje najzhýralejšie predstavy o audiofilských orgiách a tak zaručene splnia aj vaše nemalé očakávania. Pravda, cena za tento luxus je pomerne nemalá. Slúchadlá môžu byť vaše za čosi vyše 1300 € a ich oddaný „usiliteľ“ za čiastku cirka o stovku vyššiu. Hovoriť však, že každé euro vydané za tieto skvosty stojí zato, by bolo nosením dreva do lesa. Obe zariadenia sa do referenčnej triedy katapultovali rýchlejšie než pilot stíhačky a po celom svete si získali nielen rešpekt, ale aj zástupy priaznivcov. To, že HA-1 zaradil so 125 bodmi mienkotvorný nemecký audiofilský magazín medzi top 10 mašín sveta, hovorí za všetko. A to nechal za sebou stroje 3-krát také drahé!

Typ slúchadiel: otvorené
Impedancia: 32 ?
Citlivosť: 102 dB na 1 mW
Tlak zovretia: 5 N
Káble: 1 x 3 m OCC kábel (6.35 mm), 1 x 1 m OFC kábel (3,50 mm)
Výstup: 2.5 mm mono minijack
Vstup: 6,35 mm stereo jack, 3,5 mm stereo jack
Hmotnosť: 395 g (bez kábla)
Typ meničov: magneticko-planárne
Veľkosť meniča (ovál): 85 x 69 mm
Magnetický systém: symetrický push-pull neodymium
Frekvenčný rozsah vo voľnom pásme: 10 – 50 000 Hz
Dlhodobý maximálny výkon: 500 mW
Nárazový maximálny výkon: 2 W

Hodnotenie
Plusy: skvostné rozlíšenie, vskutku luxusné vyhotovenie, obrovská muzikálnosť
Mínusy: nedostupnosť pre pospolitý ľud

Autor Andrej Turok
Foto OPPO

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,608 sekundy. Prihlásiť sa |