Aktulna cesta: vod / audio /

Pravdovravný Američan

autor: admin | pridané: 22. 06. 2015 | komentáre 3
rubrika: audio, prevodník

Časy sa menia. Kedysi bola svätyňou audiofila posluchovka so zostavou komponentov, ktorým kraľoval gramofón alebo v horšom prípade SACD, DVD-Audio, HDCD či prostý CD prehrávač. V lepšom prípade delený na transportnú a prevodníkovú časť. Dnes, keď sa čoraz zreteľnejšie presadzuje streamovanie hudby z počítača, sieťových a internetových rádií, flexibilne na to reagujú všetci rozhodujúci hráči a rozširujú svoje výrobné programy o mašinky, z ktorých jednu dnes podrobím testu.

Ujo Saul Marantz možno cestou zo synagógy sníval, že raz budú jeho „gerety“ rešpektovanými v tom najvyššom segmente. Isto mu však ani vo sne nenapadlo, že značke nesúcej jeho meno k tomu dopomôže šintoistický konštruktérsky kúzelník Ken Išiwata. Ten totiž stojí za vývojom tých najsofistikovanejších kúskov z portfólia amerického výrobcu.

TVAROSLOVIE
Nebol by to konzervatívny Američan, keby si neodpustil veľké symetricky umiestnené kruhové potenciometre a ešte väčší centrálne uložený displej ako z ponorky kapitána Nema. Samozrejme, nemôžu chýbať starosvetské bočnice z báječne vypracovaného lakovaného dreva. Marantz HD-DAC1 môžete mať buď v matnom čiernom, alebo v striebornom vyhotovení. „Poťák“ vľavo s krokovou voľbou je selektorom vstupov. Pod ním sa nachádza centrálny vypínač. Smerom k stredu potom tlačidlo SETUP a spomínaný displej s mierne vystúpenou obrubou a dvojicou stavových diód na spodnom okraji. Nasleduje USB terminál s prúdovou kapacitou, umožňujúcou bezproblémové napájanie aj mierne nenažraného iPadu. Je však, samozrejme, určený aj pre iné dostupné pamäťové médiá. Samička pre veľký 6,3 mm slúchadlový jack je jediným slúchadlovým výstupom zariadenia, ktoré možno považovať aj za slúchadlový zosilňovač par exellence, čo trocha prekvapuje. Očakával by som aj vstup menšieho priemeru 3,5 mm. Nuž čo, nobody is perfect, ako múdro poznamená zamilovaný dôchodca v záverečnej scéne filmu Niekto to rád horúce. Promenádu čelným panelom zakončím luxusne hladko idúcim potenciometrom hlasitosti. Zadná stena je pomerne husto osádzaná, ale nie na úkor komfortného prístupu. Nájdete tu aj 3,5 mm analógový vstup určený predovšetkým pre mobilné telefóny. Kvarteto digitálnych vstupov tvorí dvojica koaxiálnych a pár optických inputov. Nechýba ani USB. Analógové výstupy pre RCA konektory sú linkové a variabilné. Mnohých by azda viac potešila symetrika s prepínaním. Mohutný pripájač elektrického prúdu napokon dopĺňa ešte sekcia na diaľkové ovládanie prístroja a subordináciu do automatizácie domáceho systému.

ANATÓMIA
Dnu sa nachádza niekoľko etáží dosiek s plošnými spojmi, ktoré sa tlačia kvôli rozťahujúcemu sa obéznemu trafu pod tieniacim krytom. Keď už som zabŕdol do filmového sveta – prešpekulovaným Hallom z Vesmírnej odysey tohto prístroja je Delta-Sigma čip CS4398 z produkcie spoločnosti Cirrus. Ten umožňuje vysoké rozlíšenie 192 kHz/24 bitov, v natívnej podpore potom aj DSD signály 2,8 a 5,6 Mhz. Obvody HDAM sa tu nachádzajú vo variante SA2. Pri pohľade dnu vidno, že prístroj bol osadený hodnotným potenciometrom Alps. Výkonové obvody zvládajú až 800 mW, čo je dosť aj pre slúchadlá s impedanciou 32 ?.

PREDNES
Nachystal som si hneď niekoľko slúchadiel rozličných prednesových charakterov, ale bez rozdielu pochádzajúcich z lepšej spoločnosti – Beyerdynamic T5, German Maestro 435S, Sennheiser HD 800, AKG K701 a McIntosh MHP1000. Hneď na prvé počutie – bez rozdielu, aké slúchadlá si zvolíte – vás zaujme šťavnatý a kyprý bas, hádam najvýraznejšie podaný spomedzi všetkých vzájomne si konkurujúcich prístrojov danej kategórie, aké som počul. Napriek predošlej charakteristike sa však nemusíte obávať amorfného bublania ani absencie kontúry. Basy sa akoby načahovali cez nižšie stredy, čím mierne farbia pásmo ľudského hlasu do príjemného tepla. Nechýba im informačná kapacita a tak si na svoje prídu aj lovci detailov. Za asistencie svetla z majáka výšok (azda až príliš diskrétnych) si môžete pochutiť na všetkých tých triangloch, chimes, čineloch alebo na stratosférických melizmách Mariah Careyovej či operných koloratúrnych sopranistiek. Apropos – opera. Tento Marantz sa osobitne dobre hodí svojím prednesom pre bel canto. Spev Carusových a Callasovej nasledovníkov znie z dobrých nahrávok jednoducho božsky. Dobre sa separuje od sprievodu orchestra s bohatým vejárom priestorovo plasticky a farebne naturálne zobrazených nástrojových skupín. Ale ani jazz či rock nie sú ukrátené. Dobrá dynamika im dáva istú dávku explozívnosti a ani komplexnejšie pasáže s virtuóznou kadenciou neupadajú do skrumáží a neprehľadných zvukových makulatúr.

ZÁVER
Veľmi solídna mašinka. Najmä záznamy vo vysokom rozlíšení by mohli odhaliť isté interpretačné rezervy, ale nič také sa nekonalo. Marantz HD-DAC1 obstál s celou varietou snímok i slúchadiel a čo je pozoruhodné, preberal z ich charakteristík akoby to najlepšie a nedeštruktívne eliminoval prípadné nedostatky. Skutočný gentleman. Až by sa chcelo parafrázovať Stingovho Englishmana v New Yorku – toto je Americký gavalier (možno už čoskoro u vás doma). Za tie peniaze…

Technické parametre
Typ Zariadenia: D/A prevodník, slúchadlový zosilňovač
Digitálne vstupy: 2 x optický, koaxiálny, USB B, USB A
Analógové vstupy: 3,5 mm
Analógové výstupy: RCA (fixný), RCA (variabilný)
D/A prevodník: 24-bitový
Slúchadlový výstup: 6,3 mm
Frekvenčný rozsah: 2 Hz – 20 kHz
Odstup signálu od šumu: 106 dB
THD: <0,0012 %
Rozmery: 90 x 250 x 290 mm
Hmotnosť: 5 kg
Cena: 799 €

Hodnotenie
Plusy: muzikálny prednes, senzačné basy, rozumná cena.
Mínusy: absencia symetriky a 3,5 mm slúchadlového výstupu.

Autor Andrej Turok
Foto Marantz

komentáre 3

  1. autor ten clanok prepisal, alebo ciastocne prepisal a nieco domyslel, otras

    1. Erik pridal(a) komentár — 17. decembra 2016

  2. mozem sa opytat podla coho takto usudzujete?

    2. oliver pridal(a) komentár — 4. marca 2017

  3. Od kedy je Marantz američan? Niekto nevie asi o čom píše. Je to Japonec vyrobený v Číne.

    3. csaba pridal(a) komentár — 4. februára 2017

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 31 úloh | vygenerované za 0,590 sekundy. Prihlásiť sa |