Aktulna cesta: vod / video / film /

Tajný svet Lady Gaga

autor: admin | pridané: 18. 08. 2015 | žiaden komentár
rubrika: film, video

Hodnotenie dokumentárneho filmu je vždy zložité. Dokument sa totiž zväčša opiera o fakty a realitu, ktorú však autor poskladá do ním videného sveta. Každý strih, jeho dĺžka, uhol záberu či akcenty sú nástrojmi autorovho zámeru vyjadriť svoj názor k spracovávanej téme.

V prípade dokumentárneho filmu „ LADY GAGA – tajný svet“ autorka  Maureen Goldthorpe vybrala tie etapy a momenty zo života Lady Gaga, ako aj Stefani Joanne Angelina Germanotta (skutočné meno Lady Gaga), ktoré podľa nej zohrali v jej kariére rozhodujúce alebo významné úlohy.

Vzhľadom na skutočnosť, že  Maureen Goldthorpe je v biografických filmoch skúsená autora (Justin Bieber – A Rise to Fame /2011/; Taylor Swift – Just for You /2011/; Michael Jackson – Life, Death and Legacy (2012) etc.), je prirodzené od nej očakávať väčší a hlbší ponor do života tej ktorej hviezdy hudobného sveta. Aj keď ctiteľom a ctiteľkám, fanúšikom a fanúšičkám film o Lady Gaga bude vždy tým najkrajším a najpríjemnejším umeleckým zážitkom, pretože zobrazuje ich idol. Z hľadiska faktografického, profesionálneho i zmyslového však samotný film kĺže po povrchu a nevstupuje do skutočne „Tajného sveta Lady Gaga“.

Napriek skutočnosti, že o Lady Gaga hovorí vo filme mnoho ľudí (Helia Phoenix, Ashley Pearson, Roberto, Dan Wootton, či Michael Bolton alebo Nadir Khayat), divák sa dozvie iba o ich obdive voči jej pracovitosti, húževnatosti, kreativite a širokospektrálnom talente, no o nej sa de facto divák nedozvie nič. Ak opomenieme tak trochu pravdivé klišé – klasickú taliansko-americkú rodinu, opierajúcu sa o striktný katolícky základ, z ktorého sa Stefani vymanila, v skutočnosti sa o nej nedozvedáme skoro nič … Ako, prečo, na základe akého popudu sa rozhodla nastúpiť takú strastiplnú cestu za svojou sebarealizáciou? … Chcela sa stať vždy iba speváčkou, hviezdou, populárnou osobou, celebritou… A ktorý mladý človek by nechcel byť práve takým? … Z miliardy miliarda! … Veľmi skoro sa však po takejto individuálnej vzbure voči konvencii objavia prvé neúspechy či sklamania. A následne sa väčšina z nich, svojím vlastným ratio, nechajú presvedčiť, že to nie jej ich skutočná životná cesta. Z pohodlnosti či strachu sa rýchlo podriadia ceste, ktorú im naprogramovali ich najbližší a dokonca s veľkým uľahčením túto cestu prijímajú za svoju a doterajšie „zablúdenie“ považujú za vrtochy mladosti.

Stefani bola, podľa autorky filmu, vynikajúca žiačka na prestížnej katolíckej škole. Bola čistá, dôverčivá, úprimná… No ani slovkom sa nezmienila, čo spôsobilo, že opustila rodinu, ak ju vôbec opustila. Čo bolo spúšťačom jej nového života, jej novej cesty? … Iba v malých náznakov možno dedukovať, že Stefani si siahla skoro až na dno ľudského poníženia či morálky… Jej „malé monštrá“, jej diváci a fanúškovia, možno majú pôvod v jej obrovskom monštre, ktorým pravdepodobne musela byť ona sama v určitom období. Jej spolupráca so speváčkou Lady Starlight (Colleen Martin) ju s konečnou platnosťou zbavila aj tých najposlednejších zábran z hľadiska konvencie a bontónu. Čisté a dôverčivé dievča sa zmenilo na burlesknú spievajúcu tanečnicu, čo možno jednoducho nazvať – spievajúcou striptérkou. Drogy a alkohol boli pre tento spôsob života úplnou samozrejmosťou a ako to už zväčša v živote býva, maličkosť všetko zmenila a posunula jej život, profesionálny život speváka do vyššieho levelu. Touto zmenou, týmto šémom bol Don Lorenz, známy hlasový poradca, ku ktorému sa údajne dostala tak, že jej pospevovanie v obchode s hudobnými nosičmi si všimol predavač, ktorý jej dal na neho kontakt, pretože Don Lorenz bol jeho bratrancom… Údajne to bolo tak… A možno to bolo úplne inak.


Poslušná a dôverčivá Stefani sa zmenila na Lady Gaga. Na živel, ktorý fascinoval a motivuje mladých ľudí, pretože je nekonvenčná, provokatívna, nepríjemne úprimná. Ak by bola iba speváčka, bola by možno jedna z mnohých… No ona je aj tanečnica a choreo­grafka /pravdepodobne vďaka Lady Star­light/, návrhárka kostýmov, masiek a účesov, šoumenka, aktivistka, producentka… Scéna je pre ňu akýmsi bitevným poľom, kde môže dominovať a excelovať jedine Lady Gaga, nikto iný… Drzosť a nekonvenčnosť sa stali hlavným ťahúňom pre masy a ak sa k tomu priradí slušný spev, vizuálna nápaditosť a vynikajúci rytmus, ktorý je základom pre veľkolepé choreografie, tak už nič nestojí v ceste tomu, aby sa LADY GAGA stala svetovou hviezdou šou biznisu. A ona sa ňou stala. Nezávisle od toho, či ju prijímate alebo nie, či ju akceptujete alebo nenávidíte. Ona tu je, pre túto chvíľu, pre túto dobu. Je vedúcou osobnosťou pre milióny mladých ľudí, korí ju nasledujú a možno ani nevedia prečo… Je skrátka nekonvenčná a svojou charizmou privádza mnohých priam až do nepríčetnosti… A práve to sa mnohým mladým ľuďom páči…. Ona totiž kope do tých, do ktorým oni nedokážu kopnúť. Oni sa boja ich čo i len dotknúť… No LADY GAGA ich potrestá aj za nich! …

Zaujímavosťou filmu „ LADY GAGA – tajný svet“ je skutočnosť, že v ňom nezaznie ani jedna jediná melódia jej piesní… Iba univerzálny podmaz vytvára primeranú náladu. A to je značná odvaha autorky filmu Mau­reen Goldthorpe. Odvaha, ktorú treba kvitovať, no na druhej strane dosť laxne pristúpila k samotnej Stefani. Je nespochybniteľné, že Lady Gaga musela vylúčiť Stefani zo svojej existencie, pretože by ju zahubila… Diváci totiž nechcú Stefani, oni chcú LADY GAGA. Lady Gaga bojuje za nich a to tak, ako oni nedokážu… Oni sú de facto Stefani… A Stefani je ako jej fanúšikovia, ako jej diváci, ako jej „milé monštrá“.

Dokumentárny film „ LADY GAGA – tajný svet“ bude pre ctiteľov a fanúšikov Lady Gaga úžasným filmom a určite nedajú naň dopustiť ani jedného krivého slova… No trošku súdnejší diváci by očakávali trochu viac z toho jej “tajného sveta“. Niet pochýb, že jej „tajný svet“ nekončí iba pri zistení, že spod sukne, počas koncertu, sa jej údajne niekoľkokrát objavil penis… Umelý alebo skutočný, to autori filmu neobjasnili.


Napriek skutočnosti, že v súčasnosti sa populárna hudba, či hudba vo všeobecnosti stáva iba časťou veľkej a výpravnej vizuálnej šou, hudbu najlepšie možno prijímať so zatvorenými očami… Vtedy je hudba najkrajšia, najdokonalejšia, najpravdivejšia… A nemôže sa skryť za žiadne kulisy, kostýmy, masky… Ak vnímate iba hudbu, vtedy máte možnosť pochopiť a prijať všetky jej nuansy a odtiene, v celej škále majstrovstva jej autora. A práve preto je svet skutočnej hudby univerzálny a pre prijímateľa neopakovateľný a nezabudnuteľný. Skúste vnímať aj hudbu Lady Gaga so zatvorenými očami… Je viac ako pravdepodobné, že niečo zaujímavé v nej nájdete… Určite.

Pôvodný názov: LADY GAGA´S SECRET WORLD /LADY GAGA – tajný svet/; USA; 60 min.; dokument; produkcia: Maureen Goldthorpe; výkonný producent: Brian Aabech; réžia: Maureen Goldthorpe; hudobné podklady: Steve McNerney a Matt McNerney; strih: Joe Kaye; komentár: Lauren Carter; masky: Natasia Demetriu; vo filme vystupujú: Michael Bolton (spevák), Nadir Khayat (Red One), Helia Phoenix (biografka Lady Gaga), Dan Wootton (showbiz novinár), Ashley Pearson (showbiz novinárka), Roberto (Capital FM – UK) etc.; DVD – vyrobené v roku 2012. 

A. BOLZICCO

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,594 sekundy. Prihlásiť sa |