Aktulna cesta: vod / audio /

Štíhly virtuóz pre náročných

autor: admin | pridané: 29. 12. 2012 | žiaden komentár
rubrika: audio, zosilňovače

Tento Francúz nastavil latku reprodukovaného zvuku poriadne vysoko. Devialet D-Premier má už síce svoju premiéru za sebou, ale neprestáva pozitívne prekvapovať. Verejnosť sa mohla o jeho schopnostiach presvedčiť aj na nedávnej výstave HIGH END SLOVAKIA 2012 v Bratislave.

Sú lepšie analógové, alebo digitálne zosilňovače? Milovníci Hi-Fi sú v tejto polemike rozdelení na dva tábory a pravda je opäť kdesi uprostred. Unikátny D-Premiér nie je pritom ani jedno, ani druhé, alebo skôr oboje. Audio-hub D-Premier z dielne spoločnosti Devialet ruší zavedené klišé, že špičkový high-end zosilňovač môže byť len analógový, lebo digitálna technológia signál čiastočne degraduje.

No tento prístroj nie je len digitálny a je viac, než zosilňovač. D-Premier vládne medzi high-endovými multifunkčnými zosilňovačmi.
Nie náhodou je D-Premier držiteľom vyše pätnástich ocenení z renomovaných výstav ako CES v Las Vegas, alebo Designpreis Deutschland, Hi-Fi magazínov (Haute Fidelité, HiFi Review, Very Best, Lyd&Bild) alebo asociácie EISA (European Imaging and Sound Association). Zariadenie, ktoré už očarilo zahraničných audiofilov, konečne prichádza aj na slovenský trh. Jeho výhradným distribútorom je spoločnosť BIS Audio, vďaka ktorej sme ho mali možnosť aj vyskúšať.

Štíhly a solídny
Superštíhly dizajn krytu z ušľachtilého kovu s výškou len 44,4 mm v tvare štvorca o strane 400 mm ukrýva technologický „šamanizmus“ hodný 21. storočia. Pritom nejde o žiadne „pozlátko“, veď šasi aj kryt sú vyfrézované priamo z hliníkového odliatku a upravené na vysoký lesk. Okrem toho, že dobre vyzerá, slúži aj ako dômyselný chladič. Popri zrkadlovej povrchovej úprave je k dispozícii aj biela a čierna varianta. Na prvý pohľad je zrejmé, že D-Premier je parádny kúsok, ktorý vybočuje z rady a bližšia skúsenosť to len potvrdzuje.

Výrobca akcentuje krásu jednoduchých línií, preto na povrchu nehľadajme množstvo detailov. V strede štíhleho predného panelu sídli len sieťový vypínač maskovaný logom výrobcu „D“, ktorý po opakovanom stláčaní umožní aj manuálne prepínanie vstupov. Podsvietený displej pripomínajúci magické oko dokáže svoj jas prispôsobiť svetelným podmienkam, aj polohe zosilňovača. Je dominantou hornej časti prístroja a zobrazuje informácie o aktuálnej úrovni signálu.

Pod odnímateľným krytom sa na zadnej strane ukrývajú konektory na pripojenie reproduktorov a zdrojov signálu. Výnimkou nie sú ani SACD, alebo Blu-ray prehrávače, či HD TV, pre ktoré je pripravený vstup a výstup HDMI 1.3. Vľavo hore nechýba slot na SD kartu, určený pre update systému. Ten je možné zrealizovať jednoducho, priamo z webového rozhrania na stránke výrobcu. Napravo od slotu pamäťovej karty zas nájdeme dva optické vstupy pre pripojenie CD, DVD, aleboprenosného digitálneho prehrávača. Šestica konfigurovateľných portov zahŕňa linkový vstup pre gramofón, linkový vstup pre CD, DVD, PC (Ľ + P kanál) a dva digitálne vstupy S/PDIF pre CD, DVD a PC. Toto však nie je konečná konfigurácia, pretože užívateľ si môže vytvoriť svoje vlastné vstupy a výstupy podľa potreby.

Týmto však zoznam portov nekončí. V strede na spodnej strane panelu sa nachádza prípojka pre WiFi anténu, ďalej vpravo je umiestnený AES/EBU vstup pre pripojenie profesionálnych zdrojov signálu, výstupy na reproduktory, RS-232 rozhranie s 3,5 mm jackom pre domácu automatizáciu, prívod sieťového napájania a ovládací vstup-výstup pre spriahnutie viacerých jednotiek. Pri vhodnej inštalácii dokáže zadný panel dobre maskovať typickú zmeť káblov, ktoré sú obvykle neoddeliteľnou súčasťou Hi-Fi zostavy.

Zosilňovač je možné okrem horizontálnej polohy umiestniť aj vertikálne a namontovať ho na stenu. Dômyselná konštrukcia zadného panelu umožňuje aj v tomto prípade káble dokonale ukryť.

Ide to aj z iPhone
Funkcie zosilňovača sú diaľkovo ovládateľné, pričom aj diaľkový ovládač je vytvorený v duchu minimalistic­kého a ergonomického dizajnu. Masívny kovový podstavec z lešteného hliníka v tvare štvorca, vybavený štyrmi tlačidlami, korunuje veľký otočný ovládač. Okrem vypínača v hornej časti sa pod otočným ovládačom nachádzajú tri tlačidlá v rovine povrchu – prepínanie fázy, zdroj signálu a ovládanie basov.
D-Premier disponuje aj bezdrôtovou WiFi konektivitou. Tá nie je vyhradená len pre jeho diaľkový ovládač, ale pomocou voľne dostupnej aplikácie je možné ovládať funkcie zosilňovača aj prostredníctvom iPhone, iPad-u alebo iPod-u. High-Definition Wi-Fi Devialet AIR umožňuje bez strát aj bezdrôtový streaming hudby z ľubovoľného externého zdroja, či už je ním smartfón, alebo počítač.

Analógová jemnosť s digitálnou presnosťou
D-Premier je hybrid v tom najlepšom slova zmysle. Má v sebe najlepšie prvky z oboch signálnych svetov – z analógového aj z digitálneho. Výkonný audio systém s ôsmimi procesormi dopĺňa špičkový digitálno-analógový konvertor (DAC), stereo predzosilňovač a stereo výkonový zosilňovač. Keďže združuje analógové spracovanie signálu, aj digitálny signálny procesor, ide v pravom slova zmysle o analógovo-digitálny hybridný systém (ADH), schopný zabezpečiť tú najlepšiu reprodukciu a akustickú vernosť. ADH je patentovanou technológiou spoločnosti Devialet.
Po obnažení elektroniky nájdeme zhustenú povrchovú montáž blokov a diskrétnych súčiastok, takže sa na pomerne malej ploche sústreďuje vysoký výstupný výkon (2×240 W stereo, alebo 400 W ako mono blok). Príkon napriek tomu nepresahuje 600 W a zosilňovač je aj energeticky úsporný. V prípade potreby väčších výkonov je možné spriahnuť v režime master-slave dve až osem jednotiek D-Premier, pričom sú synchrónne riadené jediným diaľkovým ovládačom. Pomocou dvoch jednotiek konfigurovaných ako monoblok tak môžeme získať napríklad zosilňovač 2×400 W. To je výkon, ktorý dokáže rozoznieť aj najväčšie miestnosti.

Ďalšou pozoruhodnou funkcionalitou je spomínaná konfigurovateľnosť portov a softvérový upgrade architektúry. Oboje je dostupné prostredníctvom jednoduchého grafického rozhrania na webe výrobcu. Vstupy môžeme nielen zamieňať, s čím sú spojené aj zmeny frekvenčnej charakteristiky predzosilňovačov, ale dokonca zo vstupu urobiť aj výstup. Po dokončení konfigurácie na webe, nahráme softvér na SD kartu v počítači, vložíme ju do slotu na zosilňovači a upgrade je hotový.

Keď cítite zmenu
Počas testovania sme mali k zosilňovaču D-Premier pripojené reprosústavy Bowers & Wilkins 803D2. Hoci podľa názoru niektorých kolegov by individuálne schopnosti zosilňovača lepšie prezentovali reprosústavy B&W 802D2, výsledku nebolo čo vyčítať. Ako zdroj signálu slúžil Blu-ray prehrávač Marantz UD7006, CD/SACD prehrávač McIntosh MCD301 a gramofón Transrotor ZET1 s prenoskou Uccello MM.

Pritom predzosilňovač Phono má nakonfigurované presné parametre tejto prenosky, čo je výhodou oproti iným integrovaným zosilňovačom, ktoré takúto možnosť neponúkajú. CD/SACD prehrávač McIntosh MCD301 bol zapojený analógovou cestou vo vstupe LINE, aj digitálnou cestou. Analógové zapojenie je využívané pre disky SACD, pričom signál je následne digitalizovaný v zosilňovači. Toto zapojenie ukázalo vynikajúce kvality AD prevodníkov Devialet, ktoré nezaostávajú za prevodníkmi McIntosh a minimálne sa im vyrovnajú. Posluchové testy špičkových Hi-Fi systémov sú z veľkej časti založené na emóciách a éterických vnemoch mimo fyzického pásma počuteľnosti. Tie nevieme exaktne pomenovať, aj preto sa recenzie takýchto zariadení hemžia básnickými metaforami. Bez zaváhania však môžem potvrdiť, že toto fluidum Devialet D-Premier dokáže sprostredkovať dokonale. Počúvanie zostavy kvalitného prehrávača s D-Premierom a špičkovými reproduktormi dokáže vyvolať ten zriedkavý, ale vzrušujúci pocit, že čosi je inak, ako sme zvyknutí. Okrem jemných detailov zvuku sú to práve emócie, ktoré nás naplnia radosťou.

Tento audio hub však exceluje aj v oblasti fyzikálnych parametrov. Skreslenie v závislosti na teplote je pod prahom merateľnosti. D-Premier sa s hladinou šumu a nelineárneho skreslenia pri plnom výkone pod 0,001%, s intermodulárnym skreslením takisto menším ako 0,001% a odstupom signál/šum 130 dB, zaraďuje na čelo benchmark rebríčka dostupných zosilňovačov. Dôkazom sú exaktné hodnoty namerané v testoch nezávislých laboratórií.

D-Premier je natoľko neobvyklý, že je ťažké ho „zaškatuľkovať“, alebo prirovnať k nejakému inému zosilňovaču. A neplatí to len o vonkajšom vzhľade. Tento elegantný, užívateľsky príjemný a dokonale hrajúci zosilňovač je jedným z tých technologických počinov, ktoré dvíhajú latku high-endu a vytyčujú trendy. Jeho cena 11 990 EUR určite nie je nízka, ale je adekvátna kvalite a pozícii tohto „štíhleho Francúza“.

Technické parametre

maximálny výkon 2 x 240 W/400 W
(mono blok)
Impedancia reproduktorov 2 až 8 Ohm
D/A prevodník T. I. PCM 1792 192kHz/24 bit
Interný IR senzor
Skreslenie + hladina šumu
pri max. výkone 0,001 %
Intermodulačné skreslenie 0,001 %
Odstup šumu 130 dB
Skreslenie v závislosti na teplote nemerateľné
Výstupná impedancia < 0.001
Max. príkon/príkon v režime spánku
600 W/<5 W
Účinnosť >85 %
Rozmery 400 x 400 x 44,5 mm
Hmotnosť 6,9 kg

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,597 sekundy. Prihlásiť sa |