Aktulna cesta: vod / lifestyle / hodinky /

Nerevolučné hodinky

autor: admin | pridané: 11. 02. 2016 | žiaden komentár
rubrika: hodinky, lifestyle

Kevin Lynch prišiel do Apple začiatkom roku 2013. Pôvodne CTO v Adobe a jeden z najväčších kritikov Steva Jobsa, pretože iPhone nepodporuje Flash, zrazu dostal ponuku na miesto viceprezidenta pre technológie. Za vágnym titulom sa skrývala poriadna výzva. Vytvoriť inteligentné zariadenia na zápästie. Ako celoživotné dielo fajn. Ibaže Lynch mal krkolomný deadline, približne dva roky, len zopár prvotných ideí a akýsi prototyp od tímu iPod. Štvorec s klikacím kolieskom. Zdá sa vám to na takú pedantnú firmu trochu bláznivé? A čo potom poviete na to, že v Apple odklepli projekt inteligentných hodiniek bez toho, aby mali vôbec jasno v tom, načo by hodinky mohli byť dobré? „Jednoducho sme cítili, že zápästie je to miesto, kam sa majú technológie posunúť,“ snažil sa rozhodnutie vysvetliť Alan Dye, ktorý má na starosti oddelenie zaoberajúce sa prepojením technológií a človeka. Teda tím ľudí, ktorý sa stará o to, aby všetky na prvý pohľad drobné vychytávky mali hlbší zmysel a aby ako celok pôsobili na používateľa dokonale funkčne.

Prvým krokom k novému produktu bola myšlienka, že hodinky nás majú vyslobodiť zo zajatia inteligentných telefónov. Obrovské množstvo informácií, oznámení a upozornení náš život doslova prilepili k dotykovým displejom. Apple Watch majú filtrovať všetko nepodstatné a upozorňovať len na to najdôležitejšie. Myšlienka bola, bolo treba vymyslieť, ako na to. Primárnymi podkladmi sa stalo rozhranie iPhonu. Netrvalo dlho a tím si uvedomil, že tadiaľ cesta nevedie. Len so správou by ste strávili minimálne tridsať sekúnd, čo odporovalo idei hodiniek. A najmä by to bolo veľmi nepohodlné. Lynch s tímom našli riešenie v absolútne novom a jedinečnom používateľskom rozhraní vytvorenom špeciálne pre Apple Watch. Výrazný krok vpred, pretože sa konečne mohlo začať pracovať na hardvéri. Tu to však nešlo o nič jednoduchšie. Už len nájsť správne vibrovanie bola doslova nočná mora. Muselo byť príjemné, nesmelo vám spôsobiť šok, keď ste sa sústredili na niečo iné. V hre bolo množstvo kritérií. No a v neposlednom rade muselo byť vibrovaní viacero, keďže správa, tweet alebo mail majú každé to svoje. Tento problém bol len jeden z množstva.


Inšpirácia švajčiarskymi pedantmi
Zásadným momentom vo vývoji Apple Watch bola požiadavka Alana Dyea, ktorú odpozoroval z hodinárskeho priemyslu. A to personalizácia hodiniek. Znamenalo to toľko, že Apple nemalo ponúknuť tri varianty hodiniek, ale čo najväčšie množstvo variácií, samozrejme, s čo najmenšou mierou komplikácie a bez zbytočných nákladov. Hodinky mali byť pre obyčajných ľudí, športovcov, biznismenov, ale tiež mali firme otvoriť dvere na nové trhy. Najmä tie investorské. Veď keď môžete výhodne investovať do nehnuteľností, áut a luxusných hodiniek, prečo by ste nemohli investovať aj do luxusných inteligentných hodiniek od Applu? …

… pokračovanie článku nájdete v jarnom vydaní časopisu High&Style.

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,554 sekundy. Prihlásiť sa |