Aktulna cesta: vod / audio /

Démoni z DENONU

autor: admin | pridané: 25. 03. 2016 | žiaden komentár
rubrika: audio, SACD prehrávače, zosilňovače

Test prehrávača Denon DCD-2500NE a integrovaného zosilňovača Denon 2500 PMA-2500NE

Akí sú len usilovní títo Japončíci! Sotva sa stihol opozerať (resp. opočúvať) modelový rad 2020, už prichádzajú s jeho nástupcom nesúcim numerické označenie 2500. Na našom trhu je to absolútna novinka, tak sme sa poponáhľali vám o nej priniesť spolu s posluchovým testom aj základné informácie.


DENON PMA-2500NE
Vyše storočná značka kvalitných audio komponentov z krajiny vychádzajúceho slnka tentoraz neponúka akúsi parciálnu obmenu striedanej modelovej línie 2020. Integrovaný zosilňovač s D/A prevodníkom línie 2500 je fungl nový koncept a mal by predstavovať zásadný kvalitatívny skok oproti svojmu vôbec nie márnemu predchodcovi. Použitie Ultra High Current mosfetových tranzistorov je pri zosilňovačoch tejto značky stávkou na správnu kartu, keďže generujú veľmi muzikálny zvuk vzdialene pripomínajúci akustický prednes elektrónok. Nekompromisné šasi konštrukcie Precision Direct Mechanical Ground nielenže eliminuje vplyv vibrácií z vonkajšieho prostredia, ale účinne krotí aj dvojicu vlastných masívnych transformátorov. Tie napájajú každý z koncových stupňov zvlášť, tie potom generujú po 160 wattoch do záťaže 4 ohmov. V Denone si stanovili pri vývoji tohto prístroja konštrukčnú filozofiu „Simply & Straight“, čo rozmenené na drobné znamená najkratšiu cestu signálu črevami mašinky. Separovaná priehradková konštrukcia zamedzuje vzájomnému ovplyvňovaniu jednotlivých obvodov. Najzásadnejším benefitom nového „usiliteľa“ je jeho osadenie D/A prevodníkom, ktorý podporuje formáty DSD a PCM cez rozhranie USB. Koaxiál a optika sú obmedzené výhradne na PCM. V love na stále jemnejšie detaily nám bude nápomocné vskutku netopierie rozlíšenie pri DSD (11,2 MHz) a pri PCM vzorkovačke 384 kHz/32 bitov. Pána beka, to už je niečo! Aj v tomto zosilňovači sa všetky prichádzajúce signály spracúvajú pomocou firemného Advanced AL32 Processing Plus, ktorý upsampluje digitálny signál na vyššiu bitovú hĺbku a frekvenciu. Pri analógových vstupoch možno tlačidlom Pure Direct vyradiť z cesty signálu všetky nepoužité obvody – okrem už spomínaného prevodníka aj korekcie basov a výšok či gramofónový predzosilňovač MM/MC. Prednému panelu dominuje robustný motorizovaný potenciometer úrovne hlasitosti, rámcovaný zľava selektorom vstupov s retrookienkom, ktoré je jediným displejom, sprava potom potenciometrami basov, výšok a stereo panorámy, dvojicou tlačidiel (Analog Mode a Source Direct), hlavným vypínačom s ledkou a vstupom na slúchadlá. Ak by ste hľadali na zadnom paneli symetriku, tak márne. Má ju výlučne vrcholný model SX1 a úplná novinka SX11, pre ktoré by ste si však museli zaletieť do Japonska.


PMA-2500NE

Typ zariadenia: integrovaný zosilňovač
Výkon: 2x 160 W pri 4 Ω
D/A prevodník: 32-bit 384 kHz (PCM)
Totálne harmonické skreslenie: 0,01 %
Odstup šumu LINE: 110 dB
Odstup šumu PHONO MM: 89 dB
Odstup šumu PHONO MC: 74 dB
Vstupy: 5x RCA 2x koaxiálny, 2x optický,
USB, externý predzosilňovač, PHONO MM/MC
Výstupy: 1x REC,
reproduktorové Bi-wiring A/B
Spotreba: 310 W
Hmotnosť (netto): 25 kg
Rozmery (v x š x h): 182 x 434 x 431 mm
Cena: 2 490 €


DENON DCD-2500NE
Pri tomto prehrávači sa jeho tvorcovia rozhodli pre puristickú konštrukciu s tichulilinkou mechanikou, ktorá papá CD, CD-R, CD-RW a SACD disky, ako aj DVD-RW kotúčiky so záznamom DSD (2,8 MHz/5,6 MHz) a PCM do 192 kHz/24 bitov. Teda žiaden všežrút. Absenciou akéhokoľvek digitálneho vstupu dáva Denon jasne najavo, že ráta s tandemovým použitím oboch mašiniek, keď vyššie opísaná disponuje vlastným D/A prevodníkom. Oba stroje patria k tomu najkrajšiemu na trhu, oko sa poteší ešte skôr, než začnú hodovať uši. Aby ich opulentné bakchanálie nerušilo vskutku nič, Denon osadil svoj najnovší prehrávač mechanikou s pokrokovým hybridným potláčaním vibrácií (Advanced Suppress Vibration Hybrid). V zhode s integráčom sú tu tiež aplikované technológie Direct Mechanical Ground a Advanced AL32 Plus. Analógové a digitálne obvody disponujú oddeleným napájaním. Na palube je takisto obvod Pure Direct. Dvojicu RCA analógových výstupov doplňuje digitálny koaxiál a optika. Oba prístroje sú vybavené elegantnými diaľkovými ovládačmi s prehľadným menu.


DCD-2500NE

Typ zariadenia: diskový prehrávač
D/A prevodník: 24-bit 192 kHz
Počet kanálov: 2
Frekvenčný rozsah: 2 Hz – 50 kHz (SACD)
Dynamický rozsah: 112 dB
Odstup signálu od šumu: 120 dB
Totálne harmonické mskreslenie: 0,0008 %  (platí pre SACD)
Výstupy: Analógový RCA, Digitálny koaxiálny + optický
Spotreba: 25 W
Hmotnosť (netto): 13,7 kg
Farba: Premium Silver
Rozmery (v x š x h): 138 x 434 x 335 mm
Cena: 1 990 €


LA GRANDE BOUFFE
Dekadentný film režiséra Marca Ferreriho s famóznym kvartetom hereckých virtuózov (Marcello Mastroianni, Ugo Tognazzi, Michel Piccoli a Philippe Noiret) sa u nás zriedkavo premieta v klubových kinách pod názvom Veľká žranica. Ale ako inak nazvať to, čo sa dialo pri počúvaní tohto japonského tandemu v spojení s americkými stĺpovkami Klipsch Palladium P-38-F cez reproduktorové káble AudioQuest série Rocket? Od prvých tónov som bol doslova uhranutý! Toľko prirodzenosti, suverénnej muzikality, prednesového ducha a zmyslu pre finesu v tejto triede, za celkom zaplatiteľný peniaz a v integrovanom riešení? Žiaden preamp a ťažkotonážne monobloky, žiaden delený player, žiadne vykrádanie banky… Ešte stále – aj teraz, keď o tom píšem, som zo zvuku nových Denonov hotový. Sú to zvukoví démoni, ale v tom najlepšom zmysle slova. Počúval som audiofilské výberovky s klasikou, gitarovým blues, akustickým jazzom aj operou. Jedno lepšie ako druhé. Baba Yaga zo súdka ruskej klasiky dala vyniknúť zvonivým činelám a frapantným štekom plechových dychov, gran casa a tympany sa predháňali v masáži pobrušnice a celok bol taký plastický a farebne vyvážený, až sa tomu nechcelo veriť. Šikmookým sa opäť raz podaril husársky kúsok. Ak uvážime, že tieto prémiové komponenty hrajú na úrovni často až nezaplatiteľnej flotily železa s počtom šesť a viac komponentov – každý v cene osobného auta, potom musíme vážne spozornieť. Ale odhliadnuc od ekonomickej stránky veci – najväčšia bomba je predsa len zvuk. Pán zvuk! Nevedel som sa vynapočúvať. Staré jazzové štandardy v podaní dua saxíku a gitary zneli tak presvedčivo – so všetkým tým funením okolo hubičky unikajúceho vzduchu, chvením plátku, klapaním mechaniky a dutým dosadaním jej vankúšikov, s plnokrvným zvukom amplifikovaného Gibsonu Les Paul, že som bol nútený si vytelefonovať posun programu a vypočuť si CD od začiatku do konca. Osobitne kongeniálna sa ukázala synergia komponentov, káblov a búd. Hornové výšky a stredy (Titanium Diaphragm Compression Driver) nepôsobili napriek predsudkom (nepočúvajte očami!) agresívne – naopak, zneli zamatovo hladko, presne a vzdušne. Trio wooferov vyžaruje také basy, že nemôžete uveriť, s akými priemermi bombardujú vašu bránicu. Najhlbšia oktáva je podaná kontúrne a so všetkou vážnosťou, celá zvuková skulptúra nemá chybu.

FINÁLE
No toto?! K testu som pristupoval viac-menej rutinne, ale nové Denony radu 2500 mi vybili poistky. Ohromne som sa celý čas bavil, vychutnával si nuansy, kochal sa krásou hudby a usmieval sa pri tom od ucha k uchu. Dávno som nepočul niečo hrajúce s takou samozrejmou bravúrou, niečo, čo sa nesilí a nepučí, niečo čo sa nenaparuje, iba vás drobným žmurknutím pozve do kráľovstva čírej hudby – áno, reprodukovanej, ale ako! Ak už musíme konzumovať zvukové konzervy (ani na Mount Everest si nevezmete celú kravu), potom nech je to veľajemná paštička z foié gras s ročníkovou madeirou a perigordskými hľuzovkami. Ta ne?

Hodnotenie
Plusy: zvuk, prevedenie
Mínusy: chýba symetrika

Autor ANDREJ TUROK
Foto DENON

www.bisaudio.sk

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,643 sekundy. Prihlásiť sa |