Aktulna cesta: vod / video / televízory /

LG OLED 4K technológia budúcnosti

autor: admin | pridané: 29. 06. 2016 | žiaden komentár
rubrika: televízory, video

LG patrí k priekopníkom OLED technológie v televíznych paneloch a má s ich výrobou rozsiahle skúsenosti. Táto toptechnológia s logom LG preto vždy stojí za pozornosť.

LG Electronic predstavila na veľtrhu IFA v Berlíne vlani na jeseň štyri nové modely OLED televízorov so 4K rozlíšením a aktuálne chystá modelový rad na rok 2016, ktorého reprezentantom je aj model 65E6V. Ale ponuka LG OLED TV je dnes podstatne širšia.

Aj keď siahnete po modeloch, ktoré sú už na trhu niekoľko mesiacov, musíte byť pripravení na iný cenový level, než sme zvyknutí pri LCD paneloch. Aj tu však môžete čosi ušetriť. Audiovizuálnym nadšencom, ktorí rozdiely v cene rádovo tisíc eur považujú za relevantné, sa oplatí siahnuť po OLED telke LG 65EC970V. Je to TV z modelového radu 2014, ktorý je na trhu asi rok a predáva sa za aktuálnu cenu okolo 5 499 €. V redakcii sme tohto 65-palcového krásavca s chuťou otestovali.

Dizajn ako zo súťaže krásy
Tvar a spracovanie TV sú atribúty, ktorým niet čo vyčítať. Extrémne tenký panel je však pri uhlopriečke obrazovky 164 cm prekvapivo ťažký. Čistá hmotnosť 24,6 kg dá pri vyberaní z krabice zabrať. Pritom máte rešpekt držať televízor za jeho extrémne tenké okraje. Nie je však „z makového kvetu“. Zakrivená obrazovka je zasadená do kovového rámu a antikorový je aj polkruhový podstavec s logom OLED. Podčiarkuje to solídny dojem z celkového vyhotovenia.

V hrubšej centrálnej časti je ukrytá celá elektronika aj elektroakustické meniče a všetky vstupné, aj výstupné konektory. Zakrivený obdĺžnik obrazovky narušuje len kamera pre Skype (ak je vysunutá), umiestnená v strede hornej časti rámu. Ako väčšina OLED panelov, aj tento model televízora je vďaka štíhlemu profilu elegantným kúskom čiernej techniky, čo ešte zvýrazňuje zakrivenie obrazovky.

Štandardný diaľkový ovládač a Magic Motion Remote AN-MR500
Súčasťou dodávky sú dva diaľkové ovládače – štandardný a smart diaľkový ovládač AN-MR500, ako aj dvoje pasívne okuliare pre 3D.

Panel ostrý ako žiletka
Najsilnejšou stránkou OLED panelov je obraz a inak to nie je ani v tomto prípade. Rozlíšenie 3840 x 2160 px, označované ako 4K Ultra HD alebo 2160p (čiže 2160 progresívnych riadkov), je len jedným z dôvodov obrazovej kvality, akoby okorenenej čili papričkami.

Technológia OLED je čosi, čo sa nedá označiť inak ako úžas a očarenie, aj keď prémiovým produktom, akými sú značkové OLED TV, stále kazí dojem absurdne vysoká cena.
Vďaka technológii, kde každý pixel tvorí aktívny prvok v podobe LED diódy, sa dosahuje extrémny kontrast, vysoký jas a bezkonkurenčná úroveň čiernej. S tou nemôžu súťažiť ani LCD panely s direct LED podsvietením.

Dôstojným súperom OLED v oblasti stmievania obrazových bodov môže byť len plazma, ale PDP obrazovky už viac-menej patria minulosti a so svojou hrúbkou vyzerajú popri OLED TV ako vykopávky.

Čo je zdrojom extrémnych zobrazovacích schopností OLED technológie? Dôvodov je niekoľko. Jedným z nich je Pixel Dimming (stmievanie pixelov) – zobrazovacia technológia dostupná len pri televízoroch OLED. Jednotlivé svetlo emitujúce pixely sa samostatne vypínajú alebo zapínajú. Tým sa dosahuje neuveriteľná úroveň čiernej, živé farby a extrémne ostrý obrazový detail. O LG 65EC970V to platí v plnej miere. Kvalita obrazu z dobrého zdroja – minimálne z kanálu HD TV– vás bude určite šokovať. Pravda, ak už nie ste na OLED TV zvyknutí z domácej obývačky.

Keďže OLED pixely sú samostatným zdrojom svetla, OLED panel nepoužíva spoločné podsvietenie a obrazové body sú na sebe úplne nezávislé. Môžu regulovať svoj individuálny svetelný tok, čo umožňuje dosiahnuť reprodukciu farieb s prakticky reálnou hĺbkou a tónmi. Živý obraz OLED TV zároveň dosahuje kontrastný pomer ďaleko za hranicami ostatných technológií.

Kým bežná LED LCD obrazovka je zložená z jedenástich vrstiev, OLED panel tvoria len tri vrstvy – OLED diódy, pred ktorými je umiestnený filter, a ten je ukončený ochranným krytom. Okrem vysokej priepustnosti svetla z obrazových pixelov je to aj hlavný dôvod neuveriteľnej štíhlosti OLED panelov. Aj preto musia byť okraje OLED panelu s aktuálnou hrúbkou len 4,3 mm dostatočne spevnené a vystužené. V prípade LG 65EC970V je riešením kovový rám.

Ďalším benefitom je rýchlosť reakcie OLED panelu. Tá je o dva rády vyššia ako pri LED LCD televízoroch, takže pri sledovaní LG 65EC970V nebudete mať problém s trhaným zobrazením loptičky pri rýchlych výmenách ani pri iných dynamických scénach. Obmedzenia spôsobené limitmi nedostatočnej snímkovej frekvencie sú v tomto prípade minulosťou.

Výrazným rozdielom oproti aj tým najlepším LCD panelom je prakticky neobmedzený pozorovací uhol. Čiastočne je daný aj zakrivenou obrazovkou, ale hlavným dôvodom dokonalého kontrastu aj pri pohľade zo strán je samotná OLED technológia. LG 65EC970V nepodporuje HDR (High Dynamic Range), napriek tomu je vďaka krátkej reakcii, vysokému kontrastu, farebnej hĺbke a úrovne čiernej obraz dokonalý. Navyše funkcia „color refiner“ odstraňuje farebné skreslenie.

Ste fanúšikmi stereoskopie? Televízor podporuje aj 3D zobrazenie LG Cinema 3D. Ide o pasívne 3D, využívajúce okuliare na báze polarizačných filtrov. Preto nedochádza k žiadnemu preblikávaniu a obraz je podstatne čistejší, bez nežiaduceho rozmazania. Okrem toho v porovnaní s aktívnymi okuliarmi s LCD filtrami menej namáha oči.
Hoci sledovanie 3D obsahu výrazne stráca na popularite, s LG 65EC970V získate vynikajúci 3D obraz. Pri pasívnom 3D zobrazení to síce bude len Full HD, nie UHD rozlíšenie (zobrazujú sa striedavo párne a nepárne riadky), ale presvedčivosť a jemnosť detailov je ohromujúca. Okrem toho 3D obsah v UHD rozlíšení dnes sotva zoženiete.

Pod taktovkou Harman Kardmon
Všetky moderné ploché TV majú ťažkosti s dosiahnutím kvalitného zvuku. Masívnejšie meniče jednoducho nie je kam upratať. LG 65EC970V má navyše disponibilný priestor len v hrubšej strednej časti, čo zužuje fyzikálnu stereobázu. Napriek tomu dokáže tento televízor reprodukovať zvuk na slušnej úrovni. Štyri reproduktory Harman Kardon zvládnu spracovať výstupný výkon 40 W bez nepríjemných disonancií. Zvuková scéna sa rozlieha pomerne široko a zvukový prejav úspešne sekunduje žiarivému obrazu aj vďaka dekodérom Dolby Digital a DTS.

Navyše v menu môžete nastaviť zvukovú scénu podľa typu sledovaného programu (správy, film, hudba atď.), ale k dispozícii je aj päťpásmový ekvalizér a množstvo zvukových efektov. Clear Voice II, Ultra surround alebo Smart sound dokážu v rámci možností zvuk TV optimalizovať tak, že výsledok väčšinu používateľov uspokojí. Treba sa len s nastaveniami trochu pohrať.

Prezentácia basov je však z priestorových dôvodov limitovaná, takže akčné scény nemôžu mať absolútnu razanciu. Keďže tento model TV neumožňuje priame pripojenie subwoofera, dokonalý zvuk a výrazné basy dosiahnete len pripojením externého zvukového systému. Soundbar alebo domáce kino môžete pripojiť viacerými spôsobmi – od optického audiovýstupu po HDMI. K dispozícii je, samozrejme, aj výstup na slúchadlá.

Hardvér a konektivita
Konektory sú umiestnené v spodnej časti a na pravom boku zadného panelu TV, takže pripojené káble sú dobre maskované. Prístup, hlavne k spodným konektorom, je trochu komplikovaný, ale pripájanie bude zväčša jednorazovou záležitosťou, takže žiadny problém. Na spodnej časti nájdete VF anténny/CaTV vstup a vstup satelitnej antény, kompozitný a komponentný vstup, scart, optický digitálny audiovýstup, pripojenie Ethernet pre internet a DLNA, výstup pre slúchadlá a 3x HDMI 2.0. Sériový vstup RS-232 slúži na servisné účely. Ďalšie konektory – slot na karty PCMCIA, štvrtý HDMI, dva konektory USB 2.0 a jeden USB 3.0 – sú schované zboku. Všetky porty HDMI sú verzie 2.0 a podporujú 4K rozlíšenie do 60fps.

Výbava integrovaných tunerov je typická pre TV z vyššej cenovej kategórie, takže okrem prijímača digitálnej terestriálnej TV (DVB-T2) a káblovej TV (DVB-C) je k dispozícii aj satelitný tuner (DVB-S2) a prijímač hybridnej HbbTV. Pri DVB-S2 sa však nezaobídete bez vloženia Cl modulu s kartou satelitného operátora a pri HbbTV zas bez pripojenia do internetu. Internet budeme potrebovať aj pre množstvo aplikácií smart TV vrátane rôznych videopožičovní či videohovorov cez Skype.

Pripojiteľnosť je okrem kábla Ethernet možná aj bezdrôtovo, cez zabudované Wi-Fi a vzhľadom na streamovanie obsahu a zrkadlenie smartfónov, tabletov alebo notebookov to bude práve Wi-Fi pripojenie, ktoré budete s týmto TV používať asi najčastejšie.

Televízor je, žiaľ, vybavený ešte prvou verziou webOS (1.4.0-2309, afro-ashley), ktorá je pomalšia ako webOS 2.0, ale na funkčnosti aplikácií sme to významnejšie nepociťovali. Vyskúšali sme párovanie so zariadeniami s Androidom aj s iOS a v oboch prípadoch sa TV „chytal“ bez problémov.
Pre Android je k dispozícii bezplatná aplikácia LG webOS Connect, cez ktorú sa dá v piatich krokoch intuitívne pripojiť k telke smartfón alebo tablet. Ešte jednoduchšie (v troch krokoch) sa pripojíte iPhonom alebo iPadom cez bezplatnú aplikáciu LG TV Plus určenú pre iOS zariadenia.TV v nastaveniach vygeneruje heslo, ktoré zadáte do prenosného zariadenia, a zábava sa môže začať.

Na veľkej obrazovke tak môžete prezentovať fotky alebo videá uložené v smartfóne, alebo zrkadliť obsah displeja. S internetom si však užijete smart zábavy, koľko len chcete. Na výber sú integrované aplikácie vrátane Netflix, Amazon, BBC iPlayer a Now TV, ale aj bezodné zdroje multimediálneho obsahu dostupné cez YouTube alebo priamo prostredníctvom webového prehliadača.

Zhrnutie a verdikt
Hoci podľa niektorých analytikov budú až do roku 2019 4K UHD TV záležitosťou technologických nadšencov, a o to viac to platí v prípade UHD TV s OLED obrazovkou, je pri kúpe potrebné uvažovať o viacročnej perspektíve. V prípade TV nie je na škodu trochu predbehnúť realitu a zainvestovať do zariadenia, ktoré sa dokáže smelo vyrovnať s nárokmi aplikácií blízkej budúcnosti. Najmä keď v dnešnej dobe už začína byť video v UHD rozlíšení dostupné z viacerých zdrojov.

Pokiaľ patríte k puristom obrazovej kvality, LG 65EC970V vás úrovňou čiernej, kontrastom, dokonalosťou farieb a rýchlou reakciou dostane. Vykresľovanie obrazu so vstupným oneskorením 50 ms je tiež nadpriemerne rýchle, aj keď absolútna špička ho stláča aj pod 20 ms.

No možno budete chcieť siahnuť po niektorom z nových modelov UHD OLED TV, ktoré sú už vybavené webOS 2.0 alebo webOS 3.0 a technológiou HDR a OLED HDR. V tom prípade však budete musieť siahnuť do peňaženky o poznanie hlbšie.

Kým LG 65EC970V môže byť váš za 5 499 €, ekvivalentný LG 65E6V s rovnako veľkou OLED obrazovkou, ale vybavený webOS 3.0, OLED HDR a niekoľkými ďalšími novými črtami vás bude stáť tisícku navyše.

Hodnotenie
Plusy: excelentný obraz s neuveriteľnou čiernou, výborným kontrastom, jasom aj farebným podaním, výborné zobrazenie Cinema 3D, elegantný dizajn.
Mínusy: stále vysoká cena, webOS prvej generácie, absencia HDR.

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,719 sekundy. Prihlásiť sa |