Aktulna cesta: vod / audio /

Sonus faber Principia

autor: admin | pridané: 29. 06. 2016 | žiaden komentár
rubrika: audio, reproduktory

Hľadáte reproduktory na domáce kino alebo na stereozostavu? Ak ste audiofil, nebudete chcieť robiť kompromisy, ale kvalita za výbornú cenu je vždy vítaná. Taliansky výrobca legendárnych „highendov“ Sonus faber prináša riešenie v cenovom segmente od 549 € po 1499 € za pár. Odpoveďou na dopyt po dostupných, ale kvalitných a dobre vyladených reproduktoroch je nová kolekcia Principia.

Inšpiráciou pre Principiu bolo krédo Sonus faber, že dokonalý zvuk má byť dostupný pre všetkých milovníkov hudby. Po úspechu série Chameleon tak prináša Sonus faber dostupné highendové reproduktory pre všetkých, čo hľadajú to pravé pre svoj hudobný vkus. Práve s Chameleonom má nový rad niektoré spoločné znaky.

Kolekcia zahŕňa päticu pasívnych reproduktorov pre rôzne úrovne nárokov, vhodných pre stereozostavy aj domáce kino – dvoje regálovky, dva stĺpové reproduktory a jeden center. Regálové aj podlahové reproskrine sú ventilované boxy, centrálny reproduktor má uzavretý box s pasívnym žiaričom.

Šikovné na polici aj na stojane
Dvojpásmové regálové reproskrine Principia 1 a Principia 3 ľahko umiestnite kdekoľvek na nábytok, ale môžete použiť aj originálne stojany a postaviť ich kdekoľvek do priestoru. Stojany si však budete musieť dokúpiť osobitne. Originálny stojan UNICUM od Sonus faber pre Principia 1 a 3 stojí 199 € za pár.

Reproduktory Principia 1 poskytujú za zaujímavých 549 €/pár enormný pomer cena – výkon. Môžete ich pokojne umiestniť na nábytkovú zostavu alebo do police – pri rozmeroch 320 x 175 x 280 mm (V x Š x H) sa zmestia prakticky kdekoľvek. Na spodnej strane majú gumové antivibračné podložky, ktoré utlmia prenos vibrácií do prehrávača či do zosilňovača, aj keď ich umiestnite na spoločnú plochu. Dvojpásmová sústava je osadená jedným stredobasovým meničom s priemerom 150 mm, špeciálne vyvinutým pre tento rad, a jedným 29 mm tweeterom – dedičstvom línie Chameleon. Zvládne koncový zosilňovač s výkonom 30 až 150 W na kanál do 4 Ω, pričom frekvenčná reakcia je 50 Hz – 25 000 Hz. Zdalo by sa, že v oblasti basov majú „jednotky“ určité rezervy, ale subjektívne nebudete mať dojem plytkej reakcie.

Väčšie ozvučnice a väčšie membrány však predsa dávajú o čosi lepšie výsledky, preto ak chcete počuť údernejší kopák, vyskúšajte silnejšieho súrodenca Principiu 3. Vyzerá presne rovnako ako jednotka, len je o čosi väčšia (335 x 197 x 292 mm) a používa stredobasový reproduktor s priemerom membrány 180 mm. Ten sa podpísal na rozšírení frekvenčnej reakcie v oblasti basov na celkových 45 Hz až 25 kHz. Principia 3 zvládne aj výkonnejší zosilňovač s odporúčaným výkonom 50 – 200 W.

Toto posilnenie získate za cenu len o stovku vyššiu (649 €/pár), takže ak uvažujete o regálovkách pre stereozostavu, určite sa oplatí siahnuť skôr po tomto riešení.

V prípade domáceho kina je to na diskusiu, pretože multikanálový systém doplnený o centrálny reproduktor a prípadný subwoofer dosiahne spojeným úsilím ľahšie na bohatý zvukový prejav ako dvojica reproboxov v stereozostave.

Spoločným menovateľom pre policové aj stĺpové modely Principia je lichobežníkový tvar reprosústavy a povrchová úprava z elegantnej čiernej dyhy s vinylovou úpravou.

Okolo meničov sú medzikružia z lešteného hliníka, ale membrány a prednú stenu bežne prekrýva čierna ochranná sieťka zo syntetickej tkaniny s magnetickými úchytmi. Celková povrchová úprava je solídne vyhotovená, príjemná na dotyk a rozhodne nepôsobí „lacným“ dojmom.

Nová kolekcia zdedila viacero znakov z úspešného radu Sonus faber Chameleon – v dizajne aj v technických parametroch. Nakoniec, hliníkové prvky v povrchovej úprave a lichobežníkový tvar sú charakteristické črty mnohých produktov tejto značky. Namiesto vymeniteľných farebných panelov tu na rozdiel od Chameleonu však dominuje kvalitný povrch z čierneho vinylu. Sonus faber zdôrazňuje, že takéto vyhotovenie sa hodí do moderných interiérov, a treba mu dať za pravdu. Aj keď sa všetky „principiál­ne“ modely vyrábajú v Číne, kvalite spracovania niet čo vyčítať. Nakoniec, dizajn aj konštrukcia pochádza od Talianov. Naopak, práve medzinárodná kooperácia zrejme prispela k nižšej cenovej úrovni týchto entry level audiofilských reproduktorov.

Dva páry terminálov na pripojenie výkonového zosilňovača sú pri všetkých modeloch umiestnené vo výreze na zadnej stene. Umožňujú zapojiť osobitne výškový a stredo-basový reproduktor (bi-amp) alebo obidva na spoločný výstup, ak sú svorky premostené prepojkami. Z výroby sú reproduktory nachystané práve na tento spôsob pripojenia.

Sympatické stĺpovky
Máte pocit, že pri počúvaní hudby je to občas potrebné poriadne osoliť, alebo máte šťastie na poriadne veľkú obývačku? Možno vám teda regálovky Principia 1 či Principia 3 nebudú stačiť.

Pre razantnejší zvuk sú určené podlahové reproduktory z tejto kolekcie. Sonus faber ponúka dvojpásmové sústavy Principia 5 a trojpásmové Principia 7. Pokiaľ riešite domáce kino, budete potrebovať aj dvojpásmový center Principia C.

Menšie stĺpy Principia 5 sú osadené rovnakým presným tweeterom s 29 mm membránou, ako pri „jednotke“ a „trojke“, o basy a stredy sa stará dvojica stredobasových meničov s priemerom 150 mm, rovnakého typu, ako používa Principia 1. Skriňa je ventilovaný box s rozmermi 1000 x 250 x 280 mm. Táto dvojpásmová reprosústava utiahne zosilňovač s výkonom 40 W – 250 W a frekvenčná reakcia 40 Hz – 25 kHz opäť pridáva o čosi hlbší basový záber. Prispieva k tomu aj bassreflex, ktorého kruhový otvor pribudol v spodnej časti predného panelu. Reprosústava má tiež mierne vyššiu citlivosť oproti regálovkám, rovnakú ako Principia 7, teda 90 dB SPL. Naproti tomu Principia 1 má 87 dB a Principia 3 o 1 dB viac.

Vlajkovou loďou kolekcie je trojpásmová sústava s ventilovaným boxom Principia 7. Aj táto reprosústava je na prednom paneli vybavená bassreflexom, ale otvor je o čosi väčší ako pri „päťke“. Odlišné je aj osadenie reproduktormi. Výšky pokrýva rovnaký twee­ter s vysokým rozlíšením ako pri ostatných členoch radu a na stredy je určený 150 mm reproduktor s bezkompresným košom a polypropylénovou membránou.

Hĺbky však majú pri tomto modeli najväčšiu razanciu, za čo vďačia dvom 180 mm basovým meničom. Prejavuje sa to aj na frekvenčnej reakcii, ktorá je pri Principia 7 v rozsahu 38 Hz – 25 kHz, a reprosústava utiahne maximálne 300 W zosilňovač. Rozmerovo sú Principia 7 najväčším reprezentantom série (V x Š x H = 1060 x 270 x 355 mm), takže sú v interiéri neprehliadnuteľné.

Ideálne na domáce kino
Napriek tomu, že pri regálovkách sú basy papierovo trochu menej výrazné, pri počúvaní rockových a popových kúskov sme deficit hĺbok nezaznamenali. „Jednotky“ aj „trojky“ skvelo interpretujú klasiku, jazz aj odviazané kúsky zo zlatých čias Nazarethu.

To čo platí pre regálové reproduktory línie Principia, je pri stĺpoch axiómou. Principia 7 sú reproduktory, ktoré si zamilujete, pritom v porovnaní s adekvátnymi skriňami konkurenčných značiek ich získate „dva za cenu jedného“. Principia 7 sa predávajú za cenu 1 499 € za pár a dvojpásmovky Principia 5 môžete mať za 1 199€ za pár.

Pokiaľ riešite zostavu reproduktorov na domáce kino, v ponuke sú aj súpravy Principia 7/1/C a 5/1/C. Predné kanály sú osadené stĺpmi Principia 7 alebo Principia 5, surroundové kanály hrajú cez Principia 1 a center je osadený Principia C. Tento dvojpásmový reproduktor sa samostatne predáva za 349 €.

Všetky Hi-Fi reproduktory línie Principia kvalitatívne siahajú na úroveň highendu, pričom prinášajú dokonalú zvukovú prezentáciu s dotykom talianskeho dizajnu za cenu main­streamu. Nová kolekcia je dobrou voľbou pre tých, čo hľadajú výborný zvuk a estetiku harmonizujúcu s moderným interiérom.

Autor JURAJ PROCHÁZKA
Foto SONUS FABER

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,678 sekundy. Prihlásiť sa |