Aktulna cesta: vod / audio /

McIntosh RS100

autor: oliver | pridané: 23. 09. 2016 | žiaden komentár
rubrika: audio, reproduktory

Len nedávno som sa vrátil zo slnečnej Sardínie, kde nám vyvoňaní, dobre oblečení a naškrobení Taliani zo spoločnosti World of Mcintosh predstavili viacero noviniek, o ktorých si prečítate hneď, ako postupne dorazia k nám do redakcie. Jednou z nich bol aj speaker McIntosh RS100 ako vôbec prvý wirelles reproduktor svojho druhu vyrobený touto legendárnou americkou značkou.

Za cenu 1 200 eur nedostanete „len“ podmanivý McIntos zvuk, ale aj pekný dizajnový kúsok s typicky modrými wattmetrami a na zeleno vysvieteným logom McIntosh, ako to poznáte z drahých hifi zostáv. A čo ak sa spárujú takéto imidžovky dve? Tak presne pre takúto možnosť som sa rozhodol. Ste zvedaví, ako to dopadlo?

Poctivé spracovanie
RS100 je reproduktor v retroštýle so všetkými dizajnovými prvkami McIntosh. Áno, predný panel je z masívneho tvrdeného plexiskla a nie zo skla, na čo ma však upozornila iba rozdielna teplota jeho povrchu. Vizuálne tento rozdiel nezistíte. Pod ochrannou mriežkou, ktorú možno uchytiť na štyroch magnetoch, je umiestnený výškač a hneď pod ním basový reproduktor s vyústením v zadnej časti. Na spodnú hranu ochrannej mriežky nadväzuje modrý displej s wattmetrom a po stranách vedľa displeja sú otočné ovládače. Ľavý na zapnutie a pravý na ovládanie hlasitosti. Spodnú časť zdobí logo McIntosh a drobné označenie Play-Fi dts. K Play-Fi sa ešte dostaneme. Pevná spodná základňa je vyfrézovaná z pevného kusu hliníka. Na zdanej strane sa nachádzajú tri konektory. Servisný USB vstup na aktualizáciu firmvéru, jeden AUX digitálny vstup a výstup na pripojenie externého subwoofera, pokiaľ by vám bolo málo basov. Práve digitálny vstup umožňuje pripojenie externého zariadenia, čím rozširuje hudobné možnosti aj pomimo prioritného streamovania.

Párovanie
Nechcem sa chváliť, ale spároval som už desiatky menej či viac komplikovaných wifi hudobných systémov. McIntosh RS100 patril medzi tie náročnejšie, keďže ide o komplikovanejší algoritmus, ktorý vo finále umožňuje vzájomne spárovať až 8 párov, čiže 16 reproduktorov v jednej wifi sieti, a vytvoriť tak skvelý multiroomový zvukový systém. Balenie obsahuje aj podrobný manuál. Krok za krokom tak pripojíte k domácej wifi najskôr jeden reproduktor a k nemu následne napárujete stereo dvojičku. Celý proces mi zabral takmer polhodinu, keďže som postupoval podľa manuálu, ale nakoniec všetko klaplo na prvý raz a stabilita pripojenia bola po celý čas bezchybná.

DTS Play-Fi
McInosh RS100 využíva na streamovanie hudby novú stabilnejšiu a univerzálnejšiu technológiu DTS Play-Fi, ktorá robí streamovanie v domácej wifi sieti voľnejším a flexibilnejším. Aplikácia DTS Play-Fi je bezplatne dostupná pre zariadenia android aj apple. Cez domácu wifi sieť tak umožňuje streamovanie priamo z mobilného telefónu, tabletu či domácej knižnice. Samozrejmosťou je podpora DLNA a tiež viacero platených hudobných služieb, ako napríklad Deezer, Rhapsody, SiriusXM, Spotify, Songza, Amazon Prime Music, Pandora a aj môj obľúbený TIDAL. Výhodou Play-Fi je práve vysoká kvalita a spoľahlivosť pripojenia bez nepríjemných výpadkov. Počas testovania mi ani raz prenos nezakolísal, pričom prehrávané súbory cez službu Tidal som streamoval výlučne v HIFI, teda CD kvalite (44,1 kHz 16 bitov). Hudbu je možné pomocou prepracovanej apky Play-Fi distribuovať sólo na jeden reproduktor, ďalej na dvojičku ako klasické stereo alebo púšťať do jednotlivých zón. V každej z ôsmich zón tak môže hrať rozdielna alebo rovnaká hudba pre posilnenie zvukového efektu. Funguje to skrátka perfektne. Dúfam, že už čoskoro sa dočkáme rozšírenia portfólia produktov s podporou Play-Fi. Zatiaľ je okrem RS100 dostupná aj pre nový McIntosh streaming audio player MB50.

Legendárny zvuk
Keďže mám zvuk McIntosh celkom dobre v uchu, hneď od začiatku som rozpoznal jeho príjemne mäkký, nenásilný a zamatový prednes, ktorý sa dá počúvať hodiny bez toho, aby vás začal vyčerpávať. Množstvom detailov, ktoré odkrýva i v mnohokrát napočúvaných nahrávkach, ma prekvapil, i keď ide o systém s cenovkou výrazne nižšou, ako má ktorýkoľvek sólo komponent tejto americkej legendy. Basu v podaní Avishai Cohena som mal pri zatvorených očiach priamo pred nosom, stačilo by natiahnuť ruku a dotknúť sa rezonujúcich strún. Odskočil som si na vystúpenie francúzskej šansónovej divy Edith Piaf a poskočil som si na podmanivé tóny skladby Havent met you yet od Michaela Bublého. Vypeckoval som si AC/DC a vyskúšal, či vydržím počúvať nie práve podarené štúdiové nahrávky mojich obľúbených U2. Čuduj sa svete, niečo z toho, čo pokazili v štúdiu, predsa len RS100 napravili.

Napísať dobrý záver, ktorý by odporučil alebo spochybnil potenciálnu voľbu pri kúpe, je vždy náročné a citlivé. Veď to poznáte sami. To, čo jednému znie ako anjelská pieseň, druhému trhá bubienky. Pri hudobnom systéme McIntosh RS100 vo vyhotovení stereo mám však absolútne jasno. Z hudobnej stránky je to krásne znejúci vyladený systém hodný svojho mena. Vizuálne zútulní pracovňu či obývačku a vďaka dokonalo fungujúcej aplikácii DTS Play-Fi iba veľmi ťažko hľadám, čo by som mu vyčítal. Ak teda predsa – asi ten jediný mínus za absenciu masívneho studeného skla, ktoré je istým symbolom i pre ostatné komponenty McIntosh. Ak ste teda fanúšikom namodro podsvietených budíkov s imidžovo zeleným logom, vedzte, že za cenu 2 400 eur dostanete do svojho príbytku pravý McIntosh zvuk v pravom McIntosh balení.

Cena: 1 200 € za kus
www.bisaudio.sk

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,651 sekundy. Prihlásiť sa |