Aktulna cesta: vod / audio /

Guarneri, Stradivari a tí druhí…

autor: admin | pridané: 23. 09. 2016 | komentáre 2
rubrika: audio, reproduktory

Odpusťte, ale nemôžem začať inak než malým historickým exkurzom. Talianska prémiová značka Sonus Faber je známa dostatočne, ale z prvoradých talianskych husliarov sedemnásteho storočia pozná bežný smrteľník azda len Antonia Stradivariho. V Cremone však tvorili ešte ďalší dvaja géniovia a ich rodinní pokračovatelia – totiž Niccolo Amati a jeho nadaný žiak Andrea Guarneri. Jeho violončelá, na ktorých sa dodnes úspešne koncertuje a nahráva, sú rovnako slávne ako mystické „stradivárky“. Toľko exkurz. A keďže meno Stradivari je už tak trocha sprofanované a možno si pod ním kúpiť aj trocha lepšie texasky, rozhodli sa v SF nazvať svoje prémiové regálovky podľa cremonskej dynastie Guarneriovcov.

 

Vošiel som do posluchovky a uvelebil sa zoči-voči sofistikovane stvárneným reprosústavám na špeciálnych dizajnových stojanoch s cenovkou prevyšujúcou cenu nejedných lepších regáloviek. Po pravej ruke mi pri poznámkovom bloku a „štóse“ diskov nečujne šumela minerálka a rozvoniavala káva. Aby bolo zreťazenie s ušľachtilými búdami dôstojné, na hrot mi postavili SACD/CD prehrávač Mc Intosh MCD550 z dôvodu ďalšieho testu (nájdete ho v tomto čísle), do stredu poľa predzosilňovač Audio Research Reference 6 a dvojicu bekov v podobe koncových monoblokov Mc Intosh MC1.2KW. Ale poďme ešte k stvárneniu, konštrukcii a technike talianskych krásavíc. Guarneri Evolution vyvinuli a stvárnili do aproximatívnej dokonalosti tak, aby lahodili nielen sluchu, ale aj zraku. Dvojpásmovky z Hommage kolekcie s citlivosťou 86 dB SPL (2,83/1 m) majú širokú výkonovú rezervu, ktorá sa začína na 25 W a siaha až po 200 W. Rozozvučia ich teda napríklad aj menej výkonné elektrónkače, ale stoicky zvládnu aj tie dve kilečká. V hore zrezanej slzičkovej kulise emituje tweeter s 29 mm membránou známy ako ultradynamický lineárny Ragnar Lian. Stredobas s priemerom 179 mm je zhodne definovaný ultradynamickou linearitou. Spolu sa postarajú o široké frekvenčné spektrum 40 Hz až 30 kHz. Nad luxusným terminálom pre bi-wiring aj bi-amping ústi nátrubok basreflexného otvoru striedmeho priemeru. Oblá bočná silueta môže byť vypracovaná v orechovom dreve alebo grafitovom či červenom high gloss laku. Hmotnosť 18,5 kg/kus je veľavravná…

Nemohol som nezačať mojím obľúbeným bendžistom Bélom Fleckom a jeho virtuóznou svorkou, v ktorej radoch „řádí“ aj známy basový gnóm Victor Wooten. Ani minulý rok neminul Bratislavu a koncertoval tu s úspechom už po niekoľkýkrát. Výborne zobrazená scéna, proporcionálna basa, zvonivé činelky Futuremana, prechladnuté banjo (ako má byť). Symfonický orchester pod taktovkou Georga Soltiho v pianissimách sotva rozochvieva vzduch a noblesné napätie by sa dalo krájať strieborným príborom. V tutti forte pasážach však hrmí ako štartujúci Jumbo Jet. Regálovky SF Guarneri Evolution by v tejto disciplíne poľahky vytreli kocúra nejedným stĺpovkám. Impozantne zobrazené hlboké pásmo neduní, má však objem, tlak a zmysel pre farebnú diferenciáciu kontrabasov, túb, pozáun, tympanov a gran casy. Keď si tam fuknete nemecké „úchylárny“ ako Kraftwerk či Rammstein, okamžite zatúžite po uniforme od Huga Bossa a zmocnia sa vás árijské halucinácie. Keďže ja osobne preferujem menej preafektovaný big­boš (tvrdšiu hudbu en bloc), o tieto nemecké fenomény som sa obtrel len okrajovo a cez prestupnú stanicu švajčiarskych zvukotepcov s nalepovacími fúzami Yello som si už o chvíľu hovel v spoločnosti kapely Dixie Dregs, ktorá by sa akiste páčila už spomenutému americkému bendžistovi Bélovi Fleckovi. Jej zakladateľ gitarista Steve Morse síce už dnes hrá v radoch Deep Purple, ale dosky ako What If a Industry Standard patria k zlatému fondu mojej fonotéky. Hoci sú to starinky, poctivý analógový záznam znie podmanivo mäkko a tieto búdy to vedia posunúť ďalej. Žiadne processingy – gitara cez lampový aparát, basa cez veľkú búdu, živé škopky, nejaký klavír, rhodes, hammond a moog. A aby som nezabudol – husličky! Amplifikované a nezriedka pokrivené škatuľkovými „kurvítkami“. Z tohto súdka som vytiahol ako gundžu odkvapkávajúcej kapusty svinsky dobrú dosku dua Jan Hammer – Jerry Goodman Like Children. Zázračný Čech, ktorý po emigrácii čaroval hlavne v Mahavishnu Orchestra, aby sa napokon sklonil pred chlebovkami typu Miami Vice, bubnuje v skladbe Earth ako vrah! Kašľať na to, že trochu šumíme, ale tie vajíčka! A spieva ako Gary Glitter, ktorý – mimochodom – sedí za pedofilné radovánky s malými Vietnamkami a neskrotnú záľubu v detskom porne. Ale to sme už niekde inde. Ešte som si nemohol odpustiť pár jazzových lahôdok z domu Chesky Records. Všetko tak, ako má byť. Vláčny kontrabas, perlivý akustický klavír, variace metličky a nástojčivé ságo s trúbkou. Apropo trúbka – Stingov spoluhráč Chris Botti a jeho Night Sessions sú prvotriedne zahraté i nahraté. Radosť počúvať. Bol som na ňom minulý rok v Inchebe a hoci sa do neho navážajú všakovakí pseudoumelci, žiaden z nich nemá jeho techniku, intonáciu ani tón. Chlapec jednoducho vie. A tieto sústavy to dokážu posunúť k vášmu uchu s lakonickou samozrejmosťou tak, aby ste si to vychutnali a v každom okamihu žasli.

Regálové reprosústavy Sonus Faber Guarneri Evolution v cenovej relácii zľahka pod 14 000 € za pár sú zadosťučinením pre ich konštruktérov a zároveň splneným očakávaním náročných konzumentov, ktorí sa desia monštruóznych opách a dokážu oceniť nielen prémiový zvuk, ale aj diskrétnu krásu ich pôvodkýň, ktoré lakonicky spočívajú na stojane s povestnou čiernou šnúrkovou dekoráciou. SF GE sú búdy, aké by si želal každý audiofil. Či už do menšej obývačky, alebo do posluchovky, kde slúži na akustickú korekciu miestnosti knižnica s titulmi z kategórie skvostov literatúry. A fonotéka tu v bohatstve titulov v ničom nezaostáva za bibliotékou. Toto sú skrátka búdy pre skutočného fajnšmekra.

Výškový menič: 29 mm ultradynamický  lineárny klasický Ragnar Lian
Stredový/Bassový menič: 179 mm, ultradynamický lineárny
Váha (netto): 37 kg pár
Rozmery (v x š x h): 410 x 235 x 412 mm
Typ zariadenia: 2-cestný regálový reproduktor
Impedancia: 4 Ω
Senzitivita: 86 db SPL (2,83/1 m)
Výkon na kanál (4 Ω): 25 W – 200 W
Frekvenčný rozsah: 40 Hz – 30 000 Hz

Hodnotenie:
– excelentný zvuk, excelentný dizajn
– cena

Cena: 6 900 € za kus
www.bisaudio.sk

Autor: Andrej Turok

komentáre 2

 1. Dobrý deň,
  krátka reakcia na recenziu SF GE, ktorá ma potešila nakoľko sa týkala reproduktov, ktoré mám tu česť každodenne počúvať vo svojej obyvačke. Môj príspevok nie je odborný, ale skôr uživateľský pretože ja sa vôbec nepovažujem za audiofila alebo nedajbože za nejakého zvuk majstra. Jednoducho mám rád kvalitne reprodukovanú hudbu.
  Môžem potvrdiť to, čo pán A. Turok napísal vo svojej recenzii SF GE. Tieto bedne vás jednoducho “dostanú” ako svojou kvalitou prevedenia, vzhľadom tak i samotným zvukovým prejavom. Za veľmi ústretovej asistencie predajcov spoločnosti BIS Audio z Banskej Bystrice som tieto nenápadné reproduktory spároval s konzervatívnym intergrovaným zosilnovačom Mac MA8k, na ktorom si môžete upraviť zvuk podľa vlastnej ľubovôle nakoľko jeho 8 pásmový EQ dokáže robiť skutočné zázraky s každým typom hudby, či už ide o rock/metal, pop, country alebo blues, ktoré ja osobne počúvam. Čo je veľmi dôležité povedať je, že tieto regálovky vás nesklamú ani pri nízkej hlasitosti posluchu. Neprídete o dynamiku hudby ani o príkladne basy alebo priestorovosť, ktoré dokážu tieto talianske bedne vyprodukovať. Čo sa týka posluchového výkonu si myslím, že táto kombinácia s kvalitnými káblami uspokoja každého hudobného nadšenca alebo dokonca i náročného audio devianta. Myslím si, že moji susedia sú mi vďační za to, že nevyužívam ich plný výkon. Bude vám stačiť ich polovičný výkon nato, aby ste sa citili ako na kvalitnom koncerte. V mojom prípade Sonus Faber Guarneri Evolution bola dobrá volba, ktorá premenila moje nasporené EUR na každodennú radosť z počúvania hudby. 
  Jozef

  1. Jozef Lukačka pridal(a) komentár — 14. októbra 2016

 2. Dobrý deň,

  uz ste mali moznost popocuvat aj vynovenu radu HOMAGE TRADITION? Opat sa o kusok posunuli dizajnovo aj zvukovo. Tieto repro myslim vobec nestarnu:-)

  2. oliver pridal(a) komentár — 4. marca 2017

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 29 úloh | vygenerované za 0,600 sekundy. Prihlásiť sa |