Aktulna cesta: vod / audio /

Zlatý lietajúci koberec

autor: admin | pridané: 29. 09. 2016 | jeden komentár
rubrika: audio, gramofón, mp3, rôzne

Vyskúšať si „vežu“ za zhruba 100 000 eur, to sa veru ani nám nepošťastí každý deň. V tomto prípade však išlo predovšetkým o jeden určitý z jej komponentov – „zlatý“ gramofón Transrotor Rondino FMD.

Jeho základom je „bežný“ model Rondino FMD (Free Magnet Drive), ktorý charakterizuje čierny akryl a leštený hliník. V tomto prípade však boli všetky kovové časti pokryté pravým zlatom. Jeho technickým unikátom je vznášajúci sa tanier z masívneho akrylu s kovovými vyvažovacími valcami po obvode, ktorý nadnáša magnetické pole. Či masívne pozlátenie prospieva aj zvuku, nielen luxusnému vzhľadu, to sme sa pokúsili zistiť počas posluchového testu, za ktorý vďaku vyjadrujeme štúdiu BIS Audio v Bratislave.

Gramofón s „lietajúcim“ akrylovým tanierom bol napojený na predzosilňovač McIntosh C1100, dva koncové zosilňovače McIntosh MC 1,2 kW a reproduktory Sonus Faber Il Cremonese. Ako sme už spomínali, cena tohto kompletu snov sa vyšplhala zhruba na 100-tisíc eur. Až mierne komicky vyznelo ospravedlnenie zástupcu spoločnosti BIS Audio, že na pozlátenom ramienku SME Series V. je namontovaná MC prenoska „iba“ za 2 500 eur. Veríme, že celkový zvukový výsledok by bol nepochybne ešte lepší s nejakou drahšou prenoskou, aj tak sme však počas posluchovej seansy zažili highendovú nirvánu.

Začali sme so všeobecne známou platňou Jazz at the Pawnshop z roku 1976, ktorú mnohí audiofili považujú za najlepšiu jazzovú nahrávku 20. storočia. Dvojalbum nahratý v štokholmskom Jazzpuben Stampen (Pawnshop) nás preniesol do správne zadymeného jazzového pubu so všetkými zvukmi (potleskom, rozhovormi medzi hudobníkmi…), aké sa v ňom môžu vyskytovať. Potom sme preskočili na mága trubkára Milesa Davisa a jeho album Sketches of Spain z roku 1960. Hudobníci boli akoby priamo s nami v jednej miestnosti. So zatvorenými očami sme si boli takmer istí, že by stačilo prejsť len pár metrov a fyzicky by sme sa ich mohli dotknúť. Podobné pocity nasledovali pri zmene ďalších zvukových klenotov – nádherného diela Issaca Albéniza nahratého filharmóniou Rafaela Frühbecka de Burgos (Suite Espaňola), ktoré vzniklo v roku 1886 na oslavu španielskej kráľovnej. Pri skvelom albume dvojice Duke Ellington meets Coleman Hawkins z roku 1963 či eklektickej platni nórskeho saxofonistu Jana Garbareka (I took up the Runes) z roku 1990 sme si opäť raz naplno uvedomili, že najvyššie výšky či najhlbšie basy jednoducho nedokáže správne reprodukovať žiadna lacná Hi-Fi veža ani slúchadlá za stovku. Jasná definícia jednotlivých nástrojov so skvelou dynamikou a presne určeným priestorom, to dokážu zvládnuť len tie najonakvejšie sústavy na svete.

Vieme, toto potešenie vlastniť takúto kombináciu nebude dopriate mnohým, je však povznášajúce vedieť, že snaha po dosiahnutí dokonalého zvuku skutočne môže byť občas naplnená. A to aj v takomto superluxusnom zlatom vyhotovení…

Technické údaje
Rozmery (š/d/v): 47/42/22 cm
Hmotnosť: 37 kg
Cena: 15 700 € (čierno-strieborné vyhotovenie vrátane SME V a MC Figaro), zlaté vyhotovenie: cca dvojnásobok

Hodnotenie
Plusy: výnimočný zvuk, nadštandardné spracovanie, dlhodobá kvalita a malá strata hodnoty
Mínusy: vyššia cena

 Text a foto: Martin Benkovič

1 komentár

  1. to všetko by bolo ok, zostava však… keď som tam bol ja… bola predvádzaná nejakou komerčnou stupidnou ,,muzikou,, .desne to kazilo dojem. menej nákladná elektronika v susedných miestnostiach ponúkla kvalitnejší zážitok vďaka viac profi výberu-dobrý aparát + dobrá music

    1. jano hampel pridal(a) komentár — 28. novembra 2017

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 29 úloh | vygenerované za 0,642 sekundy. Prihlásiť sa |