Aktulna cesta: vod / audio /

To najlepšie z oboch svetov

autor: oliver | pridané: 11. 11. 2016 | žiaden komentár
rubrika: audio, slúchadlá

Sennheiser už nechce kraľovať len vo vodách audiofilov, ktorí svoju hudbu počúvajú na niekoľko sto- až tisíceurových mašinách. Teraz chce dobyť srdcia hráčov, ktorí si potrpia na nadštandardný zvuk. Aj z tohto dôvodu na trh prichádza model PC 373D. Práve PC séria je totiž určená hardcore hráčom, ktorí hľadajú niečo extra, vďaka čomu ich hranie pohltí ešte viac. Dá sa však skombinovať to najlepšie z PC série a audiofilského HD radu a priniesť tak univerzálny, avšak stále nadupaný model?

Dizajn a konštrukcia
PC 373D sú otvorené over-ear slúchadlá, ktorých telo tvorí predovšetkým kvalitný plast. Čalúnenie mosta a náušníky sú potiahnuté príjemným materiálom, ktorý uši či hlavu zbytočne neprehrieva a zároveň prispieva ku komfortu. Subjektívne som so slúchadlami vydržal pokojne aj niekoľko hodín bez toho, aby som mal potrebu ich dávať dolu z hlavy.

Zaujímavým prvkom je kábel, ktorý je zakončený USB konektorom. Ten sa však nepripája priamo k PC, ale do akéhosi adaptéra, ktorý má na starosti sprocesovať vstupný signál na 7.1 Surround zvuk. Samozrejme, umožňuje tiež prepínať zvuk medzi 7.1-kou a klasickým stereom stlačením tlačidla Dolby Surround. O aktuálne spustenom režime vás informuje LED dióda – červená signalizuje stereo zvuk, biela potom priestorový 7.1. Z adaptéra ďalej ústi kábel do známeho 3,5 mm jacku, aby bola zaručená jednoduchosť pripojenia a kompatibilita s čo najväčším počtom zariadení.

Priamo na tele slúchadiel sa nachádza mikrofón, ktorého konštrukcia prispieva k čistejšiemu zaznamenávaniu zvuku. Nechýba prítomnosť redukcie okolitých ruchov, takže by vás na druhej strane mali počuť skutočne jasne a bez akýchkoľvek ruchov.

Čo sa týka kompatibility, Sennheiser PC 373D sú primárne určené pre počítače s OS Windows, keďže pre 7.1-kový zvuk je potrebné mať nainštalovaný dodávaný softvér. Bez neho, samozrejme, slúchadlá fungujú, ale iba v stereo móde. Použiť ich tak budete môcť napríklad s Macom alebo PS4, no ich funkcionalita sa rapídne znižuje.

Dodávaný softvér Sennheiser Audio disponuje nastaveniami ekvalizéru a rušenia okolitých hlukov pre mikrofón a funkciou Side Tone, ktorá prenesie zvuk z mikrofónu priamo do slúchadiel v rôznych hlasitostiach (off/low/mid/high).

Zvuk
Na úvod si treba určite prejsť základnými nastaveniami slúchadiel. Pri vypnutom ekvalizéri cítiť vytlačené stredy, kde najviac dominuje práve vokál, resp. ľudský hlas výrazne nad zvyškom pásma. S aktiváciou (napríklad) Music EQ sa zvuk značne upraví a hneď je jednoduchšie ho univerzálnejšie hodnotiť.

Poďme teda postupne. Hĺbky sú reprodukované detailne a s dôrazom na silu. Samozrejme, vzhľadom na cieľové zameranie viac cítiť práve silu dunenia ako jeho detailnosť. Toto ocenia predovšetkým hráči akčných hier.

Hlavným ťahúňom slúchadiel je jasnosť a zrozumiteľnosť vokálov. Stredy sú teda pomerne jasné, čisté a detailné. Silnou stránkou je komunikácia cez voice chat, keď sú jednotlivé hlasy zasadené dominantne do popredia, no aj popri nich možno nájsť priestor na ďalšie sprievodné zvuky.

Oblasť výšok zasa nie je ničím špeciálna, ale určite tým nechcem povedať, že by bola sklamaním. Kvalita reprodukcie je na výbornej úrovni a ani pri vyšších hlasitostiach som sa nestretol so žiadnymi nežiaducimi pazvukmi či deformáciami zvuku.

Čím sa však môžu slúchadlá pýšiť, je fantastický soundstage, ktorý je už aj v stereo režime na špičkovej úrovni. Skutočný zážitok však prichádza s aktivovaním 7.1 Surround zvuku, ktorý prináša množstvo priestoru na jednotlivé nástroje bez toho, aby sa navzájom prekrývali či rušili.

Záver
Určite neurobíte zle, keď pre svoje amatérske či profesionálne hranie zvolíte produkt od spoločnosti, ktorá už roky vyrába highendové slúchadlá a mikrofóny. V tomto prípade spojila know-how z oboch svetov a stvorila slúchadlá s výbornou a pohodlnou konštrukciou, fantastickým mikrofónom a skutočne pekným 7.1-kovým zvukom, ktorý pre mnohých hráčov znamená veľkú pomoc v online svete. Pretože čo oči nevidia, počujú uši, a to vo svete hier môže znamenať rozdiel medzi víťazmi a porazenými.

 

Slúchadlá
Menovitá impedancia: 50 Ω
Dĺžka kábla: 1,7 m + 1,2 m
Frekvenčný rozsah: 15 – 28 000 Hz
Konštrukcia: circumaurálna otvorená
Akustický tlak: 116 dB
Konektor: USB

Mikrofón
Frekvenčný rozsah: 50 – 16 000 Hz
Citlivosť: -38 dBV/Pa

Cena: 249 €
www.sennheiser.cz

Autor/www.doucha.sk
Foto/Sennheiser

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,614 sekundy. Prihlásiť sa |