Aktulna cesta: vod / audio /

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

autor: admin | pridané: 19. 12. 2016 | žiaden komentár
rubrika: audio, reproduktory

Dlhé roky sa považoval referenčný model 800 od britského výrobcu Bowers & Wilkins za audiofilský etalón. Našiel si svoje miesto aj v jednom z najikonickejších štúdií sveta Abbey Road, kde nahrávali svoje legendárne albumy Beatles a Pink Floyd. Dnes sa však osemstovkový rad posúva do nových výšin audiofilského neba a všetci tí, čo jeho vlajkovú loď už predo mnou počuli, híkajú vzrušením, spokojne si mädlia ruky a významne pokyvkávajú hlavami. Takáto suita presvedčených znalcov nás privítala v jednom bratislavskom showroome, kam sme v prvej fáze testu zavítali spolu so šéfredaktorom Oliverom Drábom. A onedlho sme pokyvkávali hlavami aj my dvaja.

Druhýkrát som už prišiel sám, 800 D3 sa presunuli do odľahlejšej miestnosti s akustikou na šírku a ťažkými dverami, ktoré ma spoľahlivo oddelili od každodenného zákazníckeho ruchu. Nie že by občas nejaký zvedavec nenazrel a po chvíli tiež spokojne nepritakával, ale ja som mal svoje „kafčo“, vodičku a pokoj. Okrem toho dostali nové ostrovné ikony prvotriednych spoluhráčov z domov McIntosh a Audioquest. Konkrétne zdrojový SACD/CD transport McIntosh MCT450, gramec tejže značky MT5, digitálny preamp ako prevodník pre transport D150, audio preamp C52 a dvojicu nabúchaných bodygardov v podobe monoblokov MC1.2KW s veľavravným výkonom v názve. Domáci elektrický prúd špinavší než politika prala pračka Audioquiest Niagara 7000 a všetko to dokopy poprepájali signálne a reproduktorové káble najvyššej kategórie tohto amerického výrobcu.

KONŠTRUKCIA
Nová línia 800 dostala hneď niekoľko inovatívnych riešení, o ktorých krátko pohovorím. Nový kónus reproduktorov nazvali v Bowers & Wilkins Continuum a mal by byť tým najlepším, čo kedy vyrobili. Je za ním plných osem rokov kontinuálneho vývoja. Pri vychytávaní múch v podobe rušenia medzi hlavou, ozvučnicou a podstavou sa zamerali ako na konštrukciu samotných stavebných elementov, tak na ich prepojenie. Diamantový twee­ter nautilovského typu s 25 mm kupolkou v slzičkovom kabinete má výrazne potlačenú rezonanciu. Samotná hlava je z jedného jediného kusu hliníka a jej hmotnosť je impozantných 22 kg. Turbínový tvar s turbínovými vnútornými rebrami pôsobia aerodynamicky. Skriňa sa obrátila o 180 stupňov, oblúk klesajúceho skosenia sa preniesol dozadu a vpredu pod hlavou pribudla nová ostrá hrana. Nový tvar hlavnej ozvučnice je však nový nielen dizajnom, ale aj stavbou. Matica separačných priečok je vyrobená z vysoko rigidnej vrstvenej preglejky a dopĺňa ju hliníková konštrukcia. Nový je aj samotný podstavec. Variabilita medzi odhmotňovacími elementmi a kolieskami umožňuje flexibilný presun reprosústav. Pokiaľ ide o nové meniče stredného a hlbokého pásma, ich membrány sa v tomto prípade netkali z kevlaru, lebo celkom nový patentovaný materiál s utajovaným zložením, ktorý ich nanovo tvorí, je taký pevný, že bez problémov unesie 80-kilogramového človeka. Toľko konštrukčné inovácie, čo nové však priniesol zvuk?

NIRVÁNA
Ako inak nazvať duševný stav audiofila po konfrontácii s takýmto prednesom? Na samý začiatok som si pustil master svojho nového CD (práve bolo vo výrobe). Mám ho v uchu a v duchu som sa „tetelil“, ako si vychutnám svoju skoro dvojročnú prácu na tejto vysoko noblesnej zostave v cene luxusnej limuzíny či menšieho bungalovu. Tešil som sa ako Marcello Mastroianni pri striptíze Sophie Lorenovej! Nové osemstovky štruktúru hudby a aranžmánov obnažili tak, že dali vyniknúť všetkej jej kráse, a nie inak to bolo aj pri ďalších nahrávkach. Kontrabasové orgie Renauda Garciu-Fonsa vtrhli do posluchovky s energiou lokomotívy a zvalcovali ma tak, že som ani nedýchal. Na upokojenie som si tam teda šupol geniálneho francúzskeho kontratenoristu Philippa Jarousského s jeho interpretáciou Vivaldiho a Händlových árií. Esenciálna krása. Všetka tá práca s dynamikou, farebnými odtieňmi, rozumne dávkovaným vibratom a hlavne bez všetkej tej dobre utajovanej hystérie, ktorá však napokon vždy vykypí na povrch, keď na územie barokových kastrátov vkročia a znesvätia ho dámy sopranistky. A výnimkou nie je ani inak geniálna Cecilia Bartoli. Nové osemstovky podávajú krehkú krásu tejto hudby s absolútnou muzikálnosťou a samozrejmou noblesou a človek sa môže len spokojne usmievať a voľkať si nad toľkou nádherou. Akustická gitara Antonia Forcioneho (Tears of Joy) zaznela počas tohto testu azda najlepšie, ako som ju kedy počul, a to som si v jej spoločnosti už „rochnil“ aj vo vani presklenej kúpeľne panoramatickej suity s výhľadom na Alpy hotela Tulbingerkogel, ktorý je ako jediný z Rakúska uvedený medzi najtichšími hotelmi sveta. Nasledovali vokálne orgie zoskupenia Cadence a to už dnu napochodovali aj chalani z BIS-ka a nechápavo krútili hlavami. Akustický jazz zo samplera labelu Chesky Records potvrdil všetky domnienky: tieto búdy hrajú fenomenálne, od svojich predchodkýň odskočili o niekoľko poschodí vyššie, akokoľvek sa táto predstava pri fakte, že ich predchodkyne boli štúdiovou referenciou v Abbey Road, zdá nemožná.

RESUMÉ
Bowers & Wilkins postavili v podobe nových sústav 800 D3 etalón, od ktorého by sa mal odvíjať audiofilský svetonázor, ak to myslíme s aproximatívnym približovaním sa reprodukovanej hudby k tej autenticky živej vážne. Viem si ich predstaviť ako hlavné monitory akéhokoľvek svetového štúdia, celkom živo však aj vo svojej obývačky, pri tomto pomyslení sa mi však toporia vlasy na zátylku a v duchu rátam, koľko by bolo treba sporiť a hlavne ako by som to celé manželke vysvetlil, keďže len celkom nedávno som si nové búdy zadovážil a tie nehrajú vôbec na zahodenie. Každý dobre situovaný audiofil by mal spozornieť a ísť si nové osemstovky vypočuť, lebo ich prednes je jednoducho awesome!

Typ: Trojpásmový reproduktor
Impedancia: 8 Ω (minimum 3.0 Ω)
Odporúčaný príkon zosilňovača: 50 W – 1 000 W do 8 Ω
Max. odporučená impedancia káblov: 0.1 Ω
Senzitivita: 90 dB
Frekvenčná reakcia: 13 Hz – 35 kHz
Frekvenčný rozsah: -3 dB 15 Hz do 28 kHz
Rozmery (v x š x h): 1 217 x 413 x 611 mm
Hmotnosť (netto): 96 kg
Cena: 15 000 €/ks
www.bisaudio.sk

Hodnotenie
Plusy: nesmierne muzikálny prednes, absolútna proporcionalita
Mínusy: nič mi nenapadá

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,694 sekundy. Prihlásiť sa |