Aktulna cesta: vod / audio /

Mimoriadne nadaný

autor: oliver | pridané: 19. 12. 2016 | žiaden komentár
rubrika: audio, hi-fi, hudobný systém, SACD prehrávače, zosilňovače

Hudobné domáce kombá alebo all-in-one hudobné systémy sú dnes v kurze. Nezaberú priveľa miesta, sú pekne vypracované, ponúkajú široké možnosti pripojenia, a čo je najpodstatnejšie, zvyčajne aj veľmi slušne znejú. V minulosti sme otestovali revolučný Cocktail Audio X30, následne X40 a tiež špičkovú highendovú mašinu Lyngdorf  TDAI-2170. Ku koncu roka prichádza tradičný japonský výrobca Pioneer s modelom NC-50DAB, ktorý síce neponúka možnosť nahrávania na externý disk, ale zato je vybavený slušným dvojkanálovým zosíkom, digitálnymi i analógovými vstupmi a množstvom ďalších zaujímavých funkcií.

Pioneer NC-50DAB v čiernom vyhotovení pôsobí decentne až nenápadne. Osadený predným hliníkovým panelom s minimálnym množstvom tlačidiel si okamžite získal moje sympatie. Na tlačidle zapnutia/vypnutia je na modro svietiaca dióda, ktorá počas hudobnej jazdy môže pôsobiť hlavne pri nočnom posluchu rušivo. Pod ním je umiestnený infrapríjmač diaľkového ovládania, veľký audio 6,3 mm jack na pripojenie domácich hi-fi slúchadiel a čelný USB vstup so slušným apetítom. Ten zvládne kvalitné nekomprimované PCM digitálne audio WAV, AIFF až do 192 kHz/24 bit, rovnako si poradí so súbormi FLAC či Apple Lossless s rovnakým dátovým tokom a bitovou hĺbkou. Vrcholom je podpora DSD až do 11,2 MHz, ale – samozrejme – nepohrdne ani súbormi MP3, LPCM, AAC či WMA. Nasleduje zásuvka CD prehrávača s tichou a rýchlou mechanikou, ktorej útroby vôbec nie sú extra prieberčivé a prehrali prakticky všetko, čo som do nich naládoval. SACD však v jedálničku nemajú. Nasleduje šestica drobných tlačidiel manuálneho ovládania CD prehrávača, rozmerný informačný displej s prehľadnou grafikou a, samozrejme, ovládač hlasitosti. Pekné, jednoduché, prehľadné.

Zadný panel je osadený anténnym vstupom DAB/FM, vstupom na gramofón s osadenou prenoskou MM (moving magnet) a svorkou uzemňovacieho vodiča GND, linkovým vstupom, vstupom na externý subwoofer. Digitálnu konektivitu zabezpečuje optika a koaxiál. Nechýba ethernetová prípojka, zadný USB vstup a dvojička pozlátených konektorov na pripojenie reproduktorov s impedanciou od 4 do 16 ohmov. Celkom vľavo je umiestnený sieťový konektor.

Po pripojení do domácej siete sa Pioneer NC-50DAB zmení na hudobný server umožňujúci streaming hudobných súborov z PC alebo NAS serverov pripojených do rovnakej siete. Podpora prehrávania cez WLAN má svoje obmedzenie na vzorkovacej frekvencii 88,2 kHz vrátane a vyššie vrátane formátu DSD. Pokiaľ si teda prajete dostať do reproboxov viacej informácií, ako má štandardné CD, treba využiť jeden z USB vstupov alebo koaxiálny či analógový linkový vstup.

Podporované sú takisto viaceré hudobné služby ako Deezer, TIDAL, Spotify, a pokiaľ máte niektorú z týchto služieb zaplatenú, stačí už len zadať heslo a počúvať. Samozrejmosťou sú internetové rádiá, ale myslelo sa aj na klasiku a tak si doma naladíte FM stanice aj cez analógový tuner, ak by vám sused pri rýľovaní záhradky náhodou presekol internetový kábel. Vlastníkov apple zariadení poteší integrácia Airplay a tiež jednoduchá a stabilná konektivita cez bluetooth.

Testovanie som začal spárovaním cez Airplay, čo mi zabralo necelé dve minúty bez použitia manuálu. Digitálny zvuk je spracovaný a prevedený na analóg kvalitným DAC audiofilským prevodníkom osadeným čipsetom ESS SABRE32. Nahrávky majú vďaka nemu potrebnú dynamiku aj transparentný a prirodzený zvuk. Na začiatok som si dal načítať nový kotúč od Plemicov (Horúce časy). Desiatka skvelých muzikantov dôkladne prevetrala prevodník i dvojicu koncových stupňov integrovaného zosilňovača. Nasledoval môj obľúbený Rodney Hunter a Electric Lady. Ďalej skvelé elektronicko-tanečno-jazzové vypalováky od Yello. Všetko hudba s vysokým nárokom na rýchly a úderný bas. A veru pekné počúvanie to bolo. Na externý disk som naládoval digitálne súbory od výmyslu sveta v túžbe vydolovať z tejto pekelnej mašinky ešte viac. Áno, zázrak sa koná, možno je to mojimi citlivými a drahými debnami, ale pri skladbách v 96 kHz/24 bit dostávajú moje uši pri poklese úrovne navolenej hlasitosti oproti štandardnej CD kvalite počuteľne viacej informácií. Zamatový vokál Chrisa Martina (Coldplay) v skladbe Lost je presvedčivý ako trikrát opakovaný tehotenský test. Mám chuť odbehnúť si na koncert, nech sa trošku spacifikujem. Dal som si teda jeden Ezekiel v podaní Julesa Winfielda (Samuel L. Jackson) ripnutý z vinylu na 96/24 a rovno som si nechal bežať celý soundtrack Pulp Fiction.

Pioneer NC-50DAB je optimálne vyladený, ale myslí aj na zvukových špekulantov, a tak ponúka aj jednoduchý ekvalizér s možnosťou korekcie basov, výšok, ako aj zdôraznenia basového pásma, ktoré sa hodí pri nižšej úrovni navolenej hlasitosti. Digitálny zvukový filter upraví na troch úrovniach charakteristiky skladieb. Slow o niečo zmäkčí a dodá na plynulosti, Sharp zvýrazní štruktúru a pridá na pevnosti a nakoniec režim Short zrýchli nábeh a dynamiku v skladbách. Zaujímavá hra zo zvukom, ktorá ma sprevádzala testovaním a celkom ma bavila.

Celkovo by som tento all-in-one systém zhodnotil ako maximálne podarený a zdá sa, že aj pomerne univerzálny. Na reproduktoroch Sonus faber Olympica II bola scéna pekne otvorená, nie však prehnane veľkolepá. Bubny, bubienky, sláčiky, perkusie, všetko znie prirodzene a dostatočne prekreslene. Kontúrny a dobre ohraničený bas udáva aj náročným skladbám dostatočný drajv. Kopák je kopák, činelka znie ako činelka. Klobúk dole pred inžiniermi, ktorí posúvajú tento audiofilmi zatracovaný digitálny zvuk míľovými krokmi vpred. Na stene mi visí aj päťnásobne drahší digitálny zosík Devialet. Zvukovo ani cenovo sa mu, samozrejme, Pioneer nevyrovná, no priepastný rozdiel tam rozhodne nie je, ale vybavenosť NC-50DAB je o level ďalej. Nech však nepletiem hrušky a jablká, odo mňa si táto moderná hracia skrinka vyslúžila pochvalu a odporúčanie, ak je váš rozpočet nastavený na hranicu do 1000 eur, určite si bežte tohto „japonca“ vyskúšať alebo si ho rovno kúpte. Nebudete ľutovať.

Výkon (4 Ω RMS): 2x 50 W
Frekvenčný rozsah: 20 Hz – 89 KHz
Odstup signál/šum: 110 dB
Vstupy: 2x RCA (CINCH), 1x digitálny koaxiálny, 1x digitálny optický, 2x USB
Výstupy: 1x slúchadlový 6,3 mm, výstup pre reproduktory s pozlátenými konektormi, 1x výstup na subwoofer
Sieťové pripojenie: 1x LAN RJ45, zabudovaný Wi-Fi adaptér
Podporované formáty: (do 192 kHz/24-bit) USB-A: WAV, FLAC, AIFF, ALAC (96 kHz), DSD (5,8 MHz)
Sieťový stream: MP3, WMA, AAC, FLAC HD (192/24), ALAC (96/24), WAV
Ďalšie technológie: Bluetooth, AirPlay, internetové rádiá, Deezer, TIDAL, Spotify
Rozmery (š x v x h) mm: 435 x 103 x 333
Hmotnosť: 6,4 kg
Cena: 899 €
www.basys.sk
www.pioneer-audiovisual.eu

Hodnotenie
Plusy: zvuk, vyhotovenie, výbava
Mínusy: náročné zadávanie cez diaľkové ovládanie, chýba mi menšia výkonová rezerva

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,736 sekundy. Prihlásiť sa |