Aktulna cesta: vod / audio /

Technics Grand Class SU-G700

autor: oliver | pridané: 08. 02. 2017 | žiaden komentár
rubrika: audio, zosilňovače

Nový integrovaný stereozosilňovač Grand Class SU-G700, predstavený začiatkom roka na výstave CES v Las Vegas je nabitý modernými technológiami a prináša referenčný etalón kvality pre mimoriadny audiofilský zvuk. Integráč je vybavený systémami ako JENO (Jitter Elimination and Noise-shaping Optimisation), čo je technológia pre elimináciu jitteru, čiže drobných časových nepresností pri digitálnom prevode hudby, ktoré sa prejavujú šumom a zhoršenou kvalitou, a tiež systémom LAPC (Load Adaptive Phase Calibration), adaptívnou fázovou kalibráciou.

Etalón kvality
Za pokles audio kvality pri prenose digitálneho zvuku môže pri bežných zosilňovačoch predovšetkým jitter – súhrnný názov pre drobné nepresnosti pri časovom kódovaní záznamu, ktoré sa následne prejavujú „rozstrapkaným“ zvukom. Model SU-G700 je vybavený samostatným okruhom pre elimináciu jitteru v celom počuteľnom frekvenčnom rozsahu. Ďalšou súčasťou výbavy je samostatný okruh pre precíznu konverziu PWM (modulácia šírky pulzu), čo má pre celkovú kvalitu zvuku takisto veľký význam. Zavedený a dlhé roky zdokonaľovaný systém značky Technics zaisťuje prevod zvukových dát zo zdrojov s vysokým rozlíšením na PWM signál bez akýchkoľvek strát, a to aj pri posilnenom dynamickom rozsahu. Pri počúvaní sa potom použitie týchto technológií prejavuje prirodzeným zvukom bohatým na detaily.

LAPC (Load Adaptive Phase Calibration)
Pri zmenách frekvencií sa mení aj odpor membrán v reproduktoroch. Zosilňovače by však mali do reproduktorov prenášať zvuk konštantne, bez toho, aby na ich výkon mali vlastnosti reproduktorov vplyv. Bežné digitálne zosilňovače pritom bývajú k reproduktorom pripojené cez antialiasingový filter, ktorý potenciálny vplyv meniaceho sa odporu na zosilňovač ešte zvyšuje. Pomocou negatívnej spätnej väzby možno u konvenčných zosilňovačov vylepšiť vlastnosti amplitúdy, fázovej charakteristiky sa však táto úprava nedotkne. Zosilňovače Technics však tento problém riešia pomocou adaptívneho optimalizačného algoritmu pre odpor reproduktora, ktorý meria frekvenčné charakteristiky zosilňovača aj reproduktora a potom signál digitálne spracuje, čím dosahuje optimálnu odozvu impulzu. Vďaka tejto novej metóde možno vyrovnať frekvenčnú charakteristiku amplitúdy a fázy.

Vysokorýchlostné hybridné napájanie
Pri zosilňovačoch so štandardným prepínačom režimu napájania sa frekvencia prepínania mení podľa momentálnej záťaže. Táto nestabilita, tzv. fluktuácia, má na kvalitu zvuku neblahý vplyv. Systém napájania SU-G700 tento problém rieši tým, že pri ňom frekvenčné prepínanie funguje stabilne, bez fluktuácie. Okrem toho je systém vybavený lineárnym regulátorom, ktorý stabilizuje výstupné napätie. Tento lineárny regulátor využíva špeciálne kondenzátory, na mieru upravené tak, aby sa pri ich použití znížilo množstvo šumu pri prenose zvuku.

Trojdielna konštrukcia
V integrovaných zosilňovačoch sa nachádza celý rad najrôznejších elektrických obvodov, medzi ktorými občas dochádza k vzájomnému rušeniu. Tieto interferencie majú často negatívny vplyv na kvalitu zvuku. Preto výrobcovia zvolili pri modeli Technics SU-G700 trojdielnu konštrukciu s deliacimi priečkami medzi jednotlivými obvodovými blokmi, ktoré rušeniu účinne bránia. Pevné šasi pomáha eliminovať vibrácie elektronických komponentov, ktoré by mohli tiež kvalite zvuku škodiť.

Typický dizajn s dvoma veľkými potenciometrami a masívnym ovládačom hlasitosti
Zosilňovač je vstavaný v pevnej kovovej skrini s oceľovým vnútorným aj vonkajším šasi, ktoré slúžia ako ďalší stabilizačný prvok pre elimináciu vibrácií a šumu. Vnútorné šasi je vyrobené z oceľového plátu s hrúbkou 1,2 mm, dno skrine tvorí oceľová doska s hrúbkou 2 mm. Vďaka nej sa znižuje ťažisko prístroja a naďalej klesá riziko nežiaducich vibrácií. Predný panel je vyrobený z hliníkovej dosky s hrúbkou 7 mm, ktorá bráni negatívnym účinkom elektromagnetického šumu.

Na prednej strane sa nachádzajú dva veľké analógové potenciometre, na ktorých je jasne vidieť dynamika reprodukovanej hudby. Luxusný dojem dotvára masívny hliníkový ovládač hlasitosti.

Technické údaje
Výkon
140 W + 140 W (1 kHz, T.H.D. 0.5%, 4Ω, 20 kHz LPF)
70 W + 70 W (1 kHz, T.H.D. 0.5%, 8Ω, 20 kHz LPF)
Rozmery (š x v x h)
430 x 148 x 428 mm
Hmotnosť
Cca 12,3 kg
Vstupy a výstupy
2x digitálny koaxiálny vstup, 2x digitálny optický vstup, 2x analógový linkový vstup, vstup USB-B, vstup pre gramofón (MM),
Analógový pre-output, analógový linkový výstup, výstup pre slúchadlá
Digitálne vstupy – formát
USB-B: PCM až 384 kHz, 32bit / DSD 2,8 MHz, 5,6 MHz, 11,2 MHz s asynchrónnym prenosom

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,583 sekundy. Prihlásiť sa |