Aktulna cesta: vod / audio /

MARKÍZ DE SADE

autor: admin | pridané: 21. 09. 2017 | žiaden komentár
rubrika: audio, hi-fi, zosilňovače

Predlžujúce sa noci krátiaceho sa leta si krátim čítaním úchylne strašidelných (ale náramne čítavých) spiskov Stephena Kinga, zatiaľ čo sa v pracovni môjho štúdia vyškiera umrlčia hlava akéhosi markíza. Azda takto akosi vyzeral démon z jeho hororového románu Geraldova hra? Ktohovie… Tú hlavu stvoril grécky architekt Kostas Metaxas (je „nabíledni“, čo pije), nenaplnil ju však morbídnymi vražednými chúťkami, lež pokročilou elektronikou v službách zvuku.

Odvetvie audiofilských slúchadlových zosilňovačov je disciplínou natlačenou adeptmi na vavríny, ako sa však vraví, je veľa povolaných, ale málo vyvolených. Ceny lietajú vysoko nad štvorciferné sumy v eurách či dolároch, ambície prestížnych značiek „jakbysmet“. Metaxasovo dielko je priesečníkom dlhoročných skúseností s reprodukciou a záznamom zvuku a ultimatívneho umeleckého stvárnenia. Za neskromný cieľ si vytýčil implementáciu 25-ročných skúseností s nahrávaním a slúchadlovým monitoringom do finálneho dosiahnutia neporovnateľnej transparencie a ultimatívneho realizmu. Ako všetky produkty METAXAS & SINS je aj hlava markíza (CNC-machined head block) precízne sochársky stvárnená z rezistentnej škrupiny s možnosťou výberu z desiatich hliníkových farieb, prípadne s automotívnym individuálnym zákazkovým povrchovým finišom. Marquis poslúži aj ako statív na slúchadlá.

VNÚTRO LEBKY
Mozgom v hlave markíza je oddeliteľný modul zosilňovača, pripojený 9-pinovým konektorom. Ďalších niekoľko plošných dosiek je osadených prvotriednymi výberovými komponentmi. Sú horizontálne radené v 15-milimetrovom CNC opracovanom krániu. Vďaka dôslednej izolácii a experimentu s pasívnymi komponentmi bola dosiahnutá ultimatívna zvuková kvalita s nízkou úrovňou šumu a iných rušivých elementov. Najnovšie rýchle a nízkošumové tranzistory, rezistory a kapacitory, tlačené obvodové dosky, účinné dielektriká s vodičmi z čistej medi a striebra – to všetko sa podieľa na extrémne presnom podaní a robí z markíza „future-proof“ produkt. En-face sa na vás budú dívať diabolsky červené oči s ručičkovými „merákmi“. Pod nimi sú dva otočné potenciometre – vpravo hlasitosť, vľavo kroková voľba zdroja. Keď mu do pusy vrazíte 3,5 mm jack slúchadlového kábla, vyzerá ako prízračný potápač alebo vojak s plynovou maskou zasiahnutý yperitom. Vzadu skrýva temeno lebky vertikálne umiestnené RCA konektory výstupov, pod nimi potom horizontálne radené RCA terminály vstupných zdrojov. Na základni je sieťové pripojenie a hlavný vypínač.

MEMENTO MORI (… a počúvaj najlepšie, ako sa dá)
Markíza som napojil k sieti prvotriednym vodičom Tara Labs Air Reference AC. D/A prevodník EMU 1820m poslal signál RCA káblami tejže spoločnosti (model Apollo I). Do úst som mu ako teplomer opatrne zastrčil jack slúchadlového kábla a striedavo varioval referenčné hlavové slúchadlá Pioneer SE-Master 1 s vnútroušnými Beyerdynamic XELENTO. Nedalo mi nepopočúvať aj moje štúdiovky German Maestro a JBL. Z počítača som si na úvod pustil niekoľko klasických kúskov v prvotriednej interpretácii a v nemenej sofistikovanom rozlíšení 192/24. Bachove „Goldbergovky“ v aranžmáne pre komorný orchester iskrili farbami, ohňostroj zábleskov v diskantnej polohe vzlínal z mäkkého rembrandtovského koberca viol, čiel a kontrabasov. Výborne definovaná textúra dala vyznieť naturálnym farbám jednotlivých inštrumentov bez toho, aby zneli izolovane a bez nadväznosti na celok. Výborná úroveň muzikality vložená do nahrávky bola tlmočená bez straty entuziazmu a farebnosti. Výnimočná dynamika ma doslova nadchla. Ďalej som popočúval čo to z jazzového súdka labelu Chesky Records. Veľmi presne zachytená nálada a atmosféra. Málinko šumu priamo zo snímky. Bravúrne poziciovaný klavír, kontrabas a saxík. Bicie s piesčitým varením metličiek, mäkko zaoxidované činely s náznakom svetla, doznievajúci kopák. Autumn Leaves vtieravo oblizuje moje uši a mne sa do duše vkráda akvarel jesene. Nedalo mi nevypočuť si finálny premaster mojej vlastnej pripravovanej dosky. Spokojnosť, dočasne naštrbená nálezom drobných chybičiek, sa stabilizovala vstupom do mixáže a ich odstránením – to všetko prostredníctvom Marquisa a vďaka nemu. Celkom inou kapustou je šliapanie bigbítovej lokomotívy. Starí Purpli, Floydi a Zeppelini mi vtrhli do hlavy ako stádo mustangov a ja som si ich dupot musel vyhuliť až k hranici neslušnosti, ktorá hrozí poškodením sluchu. Keďže sú tieto nahrávky (všetko pôvodné, neremastrované) oproti tým dnešným tichšie a trpia drobným deficitom basov, bol potenciometer volume doprava namieste. Dnešné nárezy (Red Hot, Stone Temple Pilots, Limp Bizkit, Sepultura, Rammstein) sú natlačené ako blázon a basy vám spravia z mozgu hašé, tak treba s hlasitosťou postupovať opatrnejšie.

ROZSUDOK
Keď som sa na pražskom HighEnde zoznámil s Kostasom a čo to si v jeho stánku popočúval, bolo mi jasné, že tento fúzatý helénsky sympaťák robí výnimočné kúsky s puncom umenia pre skutočných audiofilov a nechá si za ne aj štedro zaplatiť. Cena niekde zľahka pod 7000 eurami je však azda primeraná, ak teda nemáte hypotéku na byt, dve decká a ženu na materskej s ďalším na ceste. Okrem ultimatívnej zvukovej kvality si do príbytku nasťahujete unikátnu desivú skulptúru – bustu s očami rozžeravenými dočervena a čakajúcu na moment, keď jej strčíte do úst cigaretu jacku a ona ju pevne zovrie. Bez stlačenia poistky nič nevyberiete. Ale nielen toto vás nadlho uväzní v zajatí hudby, či už počúvate strašidelný
soundrack ku Kubrickovmu Shiningu, alebo anjelských Wiener Sängerknaben interpretujúcich božského Amadea Mozarta. Všetky odtiene hudobných nálad a farieb sú vám k dispozícii. S dobrými slúchadlami v primeranej cenovej relácii zažijete naozaj niečo – ako vravia Angláni a Amíci – Awesome…

 

Frekvenčná odozva: DC 5 MHz (-3 dB)
Vstupná impedancia: 100 kΩ
Citlivosť: 26 dB
Odstup signál/šum: -117 Db
Skreslenie THD: menej ako 0,05 %
pri 20 Hz – 20 kHz
Úroveň výstupu: 15 V (RMS) na kanál do 50 Ω
Hmotnosť: cca 4 kg (bez kabeláže)
Cena: 6 500
www.hanzelaudio.com

Bez komentárov

Napíšte komentár

© 2013 High&Style | 27 úloh | vygenerované za 0,529 sekundy. Prihlásiť sa |